Przecier ogórkowy to doskonała baza do zupy, szczególnie gdy nie mamy pomysłu na obiad lub trzeba przyrządzić coś na szybko. Dorzucamy warzywa – marchewkę, pietruszkę, ziemniaki, seler, przyprawy, oliwę i gotowe! Jednak przecier ogórkowy możemy wykorzystać także do innych potraw, a z dodatkiem cebulki, także jako surówkę do głównego dania.

Ogórki kiszone, też w formie przecieru, są doskonałym pokarmem dla naszego organizmu. Jako probiotyki wpływają na oczyszczanie organizmu, budowanie jego odporności i zwalczanie patogenów. Stanowią także ochronę przed infekcjami bakteryjnymi. Spożywając je, dostarczamy licznych witamin i minerałów: B1, B2, B3, A, C, E, K oraz  wapnia, potasu, fosforu i magnezu.

Dziś zapraszamy Was do zastosowania przecieru, aby urozmaicić swoje menu i mamy dla Was:

ogórkowe naleśniki z soczewicą!

Naleśniki (ciasto) wykonujemy zgodnie z ulubioną recepturą. Tym, którzy zwykle smażą je używając mąki pszennej, polecamy do wypróbowania mąkę gryczaną lub mąkę orkiszową! A jak przygotowujemy farsz?

Soczewicę – zieloną, czerwoną, czarną lub żółtą (ja jestem fanką zielonej) gotujemy wg instrukcji podanej na opakowaniu, możemy nawet ciut rozgotować. Następnie przekładamy do kielicha blendera, dodajemy przyprawy: pieprz, słodką czerwoną paprykę (może być wędzona) i miksujemy na gładką masę. Ten soczewicowy farsz nakładamy na naleśniki i dodajemy do niego przecier ogórkowy. Zawijamy i podgrzewamy (na patelni czy w piekarniku). Dzięki ogórkom naleśniki nie będą takie suche, a w połączeniu z ostrymi przyprawami będą miały ciekawy, pikantny smak. Podobny farsz możemy zrobić z ciecierzycy lub czerwonej fasoli.

A dlaczego polecamy sięgnąć po soczewicę? Zaraz po nasionach soi, soczewica jest najlepszym źródłem dobrze przyswajalnego białka pochodzenia roślinnego. Jest także bogata w błonnik, który sprawia, że szybko czujemy się syci, a także korzystnie wpływa na motorykę jelit. Jeśli chodzi o zawartość witamin i minerałów, to w soczewicy znajdziemy m.in. wapń, potas, sód, magnez, cynk, żelazo, fosfor, miedź czy mangan. Połączenie z ogórkami kiszonymi sprawia, że bardzo prostym daniem możemy doznać nie tylko walorów smakowych ale i dostarczyć organizmowi podstawowych składników odżywczych jak i mikro i makroelementów.

Skusicie się na nasze naleśniki?