Miso shiru w wersji eko/wege/bezglutenowej

Zupa miso shiru jest najbardziej popularną zupą w kuchni japońskiej. To tradycyjne danie spożywane niemal codziennie i do wszystkiego! Składniki można dobierać według własnego smaku począwszy od warzyw po owoce morza, a na wodorostach, makaronie ryżowym i tofu skończywszy. W miso shiru znaleźć można niemal każdy typowy japoński składnik.

Zupa przyrządzana jest na bazie bulionu dashi oraz pasty miso- tradycyjnej, gęstej, japońskiej pasty produkowanej ze sfermentowanego ryżu, pszenicy, soli, drożdży i/lub soi. Występuje ona w różnych wariantach smakowych i kolorach.

Składniki zupy są bardzo bogate we właściwości odżywcze! Pasta miso dzięki wysokiej zawartości białka oraz bogactwu witamin i substancji mineralnych odgrywała najważniejszą rolę żywieniową w Japonii. Dzięki procesowi fermentacji staje się probiotykiem i przyczynia się do rozwoju zdrowej flory jelitowej. Tym samym wspomaga właściwe trawienie i wchłanianie pokarmów oraz przyczynia się do zwiększenia odporności organizmu. Natomiast wodorosty wakame używane są w kuchni japońskiej jako warzywo, są bogate w wapń i żelazo, zawierają także witaminy A i C.

Pamiętajmy, aby pasty miso nie doprowadzić do wrzenia, ponieważ traci ona wówczas swoje walory zdrowotne!

My stworzyliśmy swój własny przepis na miso shiru w wersji eko/wege/bezglutenowej. Jest bardzo prosty, a przyrządzenie tej wyśmienitej zupy zajmuje dosłownie chwilę 🙂

 

 

Składniki na bulion:

# 3 litry wody

# 2 eko marchewki

# 2 eko pietruszki

# 1 eko seler

# 1 eko cebula biała

# eko natka pietruszki

# eko natka selera

# sól himalajska

# 1/3 szklanki sosu sojowego bio (my używamy bezglutenowego sosu Tamari)

# 50 g ekologicznych suszonych grzybów shitake (przed gotowaniem moczymy je min. 30 min. i gotujemy max. 5 min., w przeciwnym razie twardnieją)

# 4 łyżki ekologicznej pasty miso (my używamy tej wykonanej na bazie ryżu, bez jęczmienia, produkowanej przez firmę Lima)

Warzywa obieramy, myjemy i gotujemy razem z sosem sojowym przez około 45 min. Do smaku doprawiamy solą himalajską. Na ostatnie 5 min. gotowania dorzucamy namoczone grzyby shitake. Wywar zdejmujemy z ognia i odcedzamy warzywa oraz grzyby. Bulion pozostawiamy na 10-15 min., aby jego temperatura nieco spadła. Po tym czasie dodajemy pastę miso i mieszamy.

Dodatki:

# 25 g ekologicznych wodorostów wakame (nie gotujemy, namaczamy w wodzie przez 20 min., następnie zmieniamy wodę i moczymy przez kolejne 20 min.)

# pokrojone grzyby shitake odcedzone z bulionu

# 2 szt. ekologicznego pora starte na cienkie plasterki i sparzone wrzątkiem, aby zmiękły lub szczypior

# 300 g naturalnego serka tofu pokrojonego w kostkę

Wodorosty, grzyby, pora oraz tofu wkładamy do miseczki, zalewamy bulionem miso i gotowe! 🙂 Doskonale pasuje do niej także makaron ryżowy czy grzyby moon. Zupę można przyprawić sosem sojowym jeśli chcemy, aby miso shiru była bardziej słona.

 

 

Zespół Farmy Świętokrzyskiej