Jeden z najbardziej znanych i najzdrowszych produktów regionalnych Italii. Uprawiana jest wzdłuż wybrzeża Morza Tyrreńskiego, na słonecznych działkach całego województwa Vibo Valentia. Tereny, na których jest uprawiana, są pochodzenia wulkanicznego stąd mocne ubogacenie tej gleby w składniki mineralne. Ich szlachetny skład i szczególna urodzajność została potwierdzona przez badaczy z całego świata.  Najprawdopodobniej cebula ta przybyła do Kalabrii ponad 2000 lat temu na statkach fenickich. W najstarszych dokumentach lokalnych podkreśla się jej wielkie znaczenie w rozwoju ekonomicznym prowincji i do dzisiaj jest podstawowym dodatkiem wielu potraw kuchni kalabryjskiej.

Szczególne właściwości terenów tego regionu sprawiają, iż ta odmiana cebuli cechuje się specyficzną i wyjątkową słodkością przy czym pozbawiona jest jakiejkolwiek goryczy. Jej przyjemny i delikatny smak, jej kruchość są rajem dla podniebienia. Swoje cechy zawdzięcza czynnikom genetycznym, klimatycznym i glebowym. Lokalny mikroklimat, który w okresie zimowym dzięki bliskiej obecności morza, charakteryzuje się dodatnimi stałymi temperaturami oraz tlenek azotu, który jest świetnym nawozem dla rośliny, bogato występuje w glebie, ze względu na liczne przebyte erozje.

 

Przybiera kształt okrągły bądź eliptyczny, składa się z wielu „tunik”, czyli mięsistych warstw w kolorze białym z czerwoną obwolutą.

Jest najlepiej trawiona spośród wszystkich odmian cebul, a przy krojeniu najmniej podrażnia oczy. Naukowo stwierdzono jej właściwości lecznicze. Jest naturalnym antybiotykiem, leczącym stany zapalne układu trawiennego, wspomaga system krążenia oraz jest pomocna diabetykom i cierpiącym na kamice nerkową. Zawiera łatwo przyswajalne przez organizm cukry: glukozę, fruktozę i sacharynę. Jej wartość odżywcza wynosi 20 kcal na 100 gram.

„W czasach antycznych Pliniusz Starszy w swojej „Naturalis Hiostoriae” zwraca uwagę na czerwona cebulę pisząc, że pomaga w kuracji wielu schorzeń i działa kojąco na bóle fizyczne. Jest bogata w witaminy C i E, żelazo, selen, jod, cynk i magnez.”

W lipcu każdego roku odbywa się w Tropei święto czerwonej cebuli – „Sagra della Cipolla” – świętowanie połączone z degustacją najróżniejszych potraw kulinarnych z dodatkiem słynnej cebuli.

Przetwory z czerwonej cebuli w lokalnej kuchni to: mus cebulowy, który serwowany jest z żółtymi serami, dziczyzną lub po prostu nakładany na chleb. Gęste pate z cebuli dodawane jest do potraw z ryb, wielu sosów, a także jako przystawki.

Słynna cebulowa zupa z Tropei, zwana minestra strepitoso

Jej przygotowanie wymaga zeszklenia czosnku, długiego gotowania cebuli w celu wydobycia z niej jej wyjątkowej słodyczy, wzbogacenia smaku czerwonym winem, a przy serwowaniu jej nie może zabraknąć sera owczego (pecorino) i pieprzu.

O wyjątkowości tej cebulki świadczy fakt, że przyrządzona sama z makaronem Pasta con cipolla, jest wspaniała!

Podobnie pysznością jest sałatka z pomarańczy, z czerwoną cebula i świeżą miętą..

Śliwki, kardamon i czerwona cebulka są głównymi składnikami cudownej konfitury, która podkreśli smak ulubionego tłustego serka !

Składniki:

  • # 700g (0,7kg) śliwek węgierek
  • # 100g (0,1kg) śliwek suszonych
  • # 1 duża bio czerwona cebula
  • # 3-4 łyżki octu winnego
  • # 3 łyżki oliwy z oliwek
  • # 2 ząbki czosnku
  • # szczypta cynamonu, dwa ziarenka kardamonu (utłuczone w moździerzu), sól himalajska
  • # ulubiony tłusty „serek” (najlepiej roślinny)

Przygotowanie:

Cebulę drobno kroimy, wrzucamy do rozgrzanego rondelka z oliwą, smażymy do miękkości, dodajemy czosnek. Po 2-3 minutach dorzucamy pokrojone na duże kawałki śliwki węgierki i suszone śliwki, cynamon oraz kardamon. Całość gotujemy na wolnym ogniu bez przykrycia ok. 30 minut, po tym czasie większość wody powinna odparować a całość zagęścić się. Dodajemy ocet winny i sól, dokładnie mieszamy, sprawdzamy smak, gotujemy kolejne 10 -15 minut (do uzyskania konsystencji konfitur).

Gotowe!

 

Wspomnieliśmy o słynnej zupie cebulowej? Zatem jak ją wykonać?

Składniki:

  • # 0,5 kg bio czerwonej cebuli
  • # 1l bulionu warzywnego (!)
  • # 1-2 łyżki oleju kokosowego
  • # łyżka ksylitolu/erytrolu
  • # 2 łyżki octu balsamicznego
  • # pieprz ziołowy, tymianek, gałka muszkatołowa, sól himalajska
  • # natka pietruszki
  • Opcjonalnie: ulubione pieczywo z wegańskim serem żółtym.

Przygotowanie:

Na patelnię posmarowaną olejem kokosowym wrzucamy obraną i pokrojoną w piórka cebulkę. Dusimy ok. 7-8minut, często mieszając. Dodajemy ocet balsamiczny, cukier i dusimy kolejne 5 minut aż cebula się delikatnie zeszkli (uwaga aby nie przypalić cebulki). Całość zalewamy bulionem warzywnym (!), doprowadzając następnie do wrzenia. Dodajemy tymianek, pieprz ziołowy, gałkę muszkatołową i ewentualnie sól himalajską. Trzymamy na gazie jeszcze 5 minut. Przygotowujemy grzanki z ulubionego pieczywa ewentualnie posypane wegańskim serem żółtym, pieczemy w ok. 150 stopniach w piekarniku aż ser się rozpuści.

Po lekkim ostudzeniu zupkę posypujemy natką pietruszki.

S M A C Z N E G O !

Zespół Farmy Świętokrzyskiej