Po długich miesiącach oczekiwania w końcu nadeszły ciepłe dni. Spędzamy coraz więcej czasu na świeżym powietrzu i potrzebujemy odświeżenia czy wręcz ochłodzenia skóry w trakcie ekspozycji na słońce. Idealne są do tego hydrolaty. Hydrolaty to inaczej wody kwiatowe lub roślinne uzyskiwane w procesie destylacji parą wodną. Proces ten jest jednym z najstarszych sposobów pozyskiwania ekstraktów roślinnych. Dawniej takie wody były bardzo wysoko cenione, nie tylko w kosmetyce, ale również medycynie. Z czasem jednak zyskały one miano produktów ubocznych w produkcji olejków eterycznych. Obecnie wracają do łask i słusznie, gdyż hydrolaty zawierają mnóstwo cennych substancji, a jednocześnie są dużo łagodniejsze dla naszej skóry niż olejki eteryczne. Ogólnie określa się właściwości wód kwiatowych i roślinnych jako zbliżone do tych jakie wykazują olejki eteryczne pozyskane z tego samego surowca, jednak nie jest to do końca zgodne z prawdą. W hydrolacie znajdują się substancje, które są rozpuszczalne w wodzie i nie występują w olejkach eterycznych. Zatem rozpuszczenie olejku eterycznego w wodzie nie jest równoznaczne z “odtworzeniem” hydrolatu. Wody kwiatowe i roślinne mają pH bardzo zbliżone do naturalnego, dlatego są dużo lepszym wyborem niż tradycyjne toniki i mgiełki odświeżające.

Hydrolat z rumianku

Jeden z najlepszych i najbardziej wielofunkcyjnych hydrolatów. Ma przyjemny, kojący zapach. Jest niezwykle delikatny, odpręża, łagodzi podrażnienia, zaczerwienienia i stany zapalne. Idealny do cery wrażliwej, delikatnej i skłonnej do alergii. Stosowany samodzielnie lub w kombinacji z innymi hydrolatami świetnie usuwa makijaż (również kolorowe kosmetyki do oczu), oczyszcza i lekko ściąga pory. Wspomaga likwidację podrażnień, wysypek, plam i przebarwień.

Jako jeden z nielicznych jest polecany do pielęgnacji wrażliwej skóry wokół oczu – wystarczy je przemyć czystym lub rozcieńczonym hydrolatem by złagodzić zaczerwienienie, podrażnienie i zmęczenie (np. po wielogodzinnej pracy przy komputerze). Zmniejsza opuchliznę pod oczami.

Ze względu na swoje kojące właściwości, redukuje stres i ułatwia zasypianie. Szczególnie polecany do pielęgnacji niemowląt i ich mam. Może być podstawą domowych maseczek np. wystarczy zmieszać hydrolat z glinką kosmetyczną by oczyścić cerę.
Dodatkowo idealnie sprawdza się także jako odświeżacz powietrza – należy dodać hydrolat do wody w nawilżaczu powietrza lub po prostu użyć rozpylacza. A także ubrań – rozpylony na prasowane ubrania otuli je kojącą świeżością.

Najpopularniejsze zastosowania:

  • do okładu oczu (zmniejsza opuchliznę)
  • jako tonik
  • do demakijażu
  • w formie wody odświeżającej
  • jako baza do wyrobu maseczek

 

Hydrolat z czystka 

O zaletach picia czystka nie trzeba już nikomu opowiadać. Czystek w kosmetyce wykazuje również niezwykle dobre działanie. Jest idealny dla cery suchej, trądzikowej i dojrzałej. Ma silne właściwości przeciwstarzeniowe i oczyszczające. Działa ściągająco, zmniejsza rozszerzone pory i wyrównuje koloryt. Wspomaga likwidację przebarwień. Zmniejsza rany potrądzikowe i mikrouszkodzenia skóry. Regeneruje cerę zniszczoną, przemęczoną, pobudza mikrokrążenie, przywraca jędrność. Przyspiesza odbudowę. Rozjaśnia okolice oczu.

Najpopularniejsze zastosowania:

  • do okładu oczu (rozjaśnia cienie)
  • jako tonik
  • w formie wody odświeżającej
  • jako baza do wyrobu maseczek
  • jako kompres w przypadku przesuszenia skóry i wystąpienia mikrouszkodzeń
  • jako środek antyseptyczny po depilacji

 

Hydrolat z róży

Najpopularniejsza woda kwiatowa. Jej popularność wynika z niezwykle dobroczynnego działania na skórę suchą, ale jest to bardzo wielofunkcyjny hydrolat, więc będzie on odpowiedni także dla wszystkich rodzajów cery potrzebujących nawilżenia. Działa silnie antyoksydacyjnie, dzięki czemu doskonale regeneruje skórę. Przywraca równowagę skórze suchej, działając jak kompres na podrażnienia, świąd i dyskomfort. Ma właściwości przeciwzmarszczkowe, rozjaśnia cerę i dodaje jej blasku. Wygładza spierzchnięta powierzchnię skóry, nadaje delikatności strukturze. Uszczelnia włosowate naczynia krwionośne.

Najpopularniejsze zastosowania:

  • do okładu oczu (likwiduje suchość i napięcie skóry wokół oczu)
  • jako tonik
  • w formie wody odświeżającej
  • jako baza do wyrobu maseczek
  • jako kompres nawilżający dla skóry suchej i spierzchniętej

Powyżej opisaliśmy najpopularniejsze hydrolaty, jednak jest ich dużo więcej. Każdy znajdzie coś dla siebie, w zależności od indywidualnych potrzeb skóry. Wody kwiatowe i roślinne dużo lepiej sprawdzają się jako toniki i mgiełki odświeżające ze względu na ich delikatność, fizjologiczne pH oraz doskonały skład – nie zawierają niepotrzebnych dodatków. Warto sprawdzić i spędzić lato z ulubionym hydrolatem 😉