Biała kapusta, ale także każda inna, to niskokaloryczne warzywo, po które powinniśmy sięgać zdecydowanie częściej niż przy okazji świąt lub wielkiej ochoty na kapuśniak! To bomba witaminowa, w której znajdziemy zarówno witaminy A i K ale też witaminę C i te z grupy B. Obok witamin mamy tu składniki mineralne, m.in.:  wapń, magnez czy fosfor.

Więcej o właściwościach kapusty oraz o tym, kto powinien na nią uważać, a kto wręcz przeciwnie – jeść garściami – pisaliśmy w tekście “Kapusta wraca do łask” – zachęcamy do lektury!

Dziś proponujemy Wam warzywne gołąbki w dwóch wersjach, naturalnie owinięte białą kapustą!

Gołąbki z ciecierzycą i soczewicą 

Potrzebne składniki:

Przygotowanie:

Usuwamy głąb ze środka kapusty, wkładamy do wrzącej wody i gotujemy ok. 10 minut. Po przestudzeniu rozbieramy kapustę z liści. Zagotowujemy ciecierzycę zgodnie z instrukcją na opakowaniu. W osobnym garnku gotujemy razem ryż i soczewicę. Cebulkę kroimy w kosteczkę i szklimy. Pieczarki kroimy w plasterki i dorzucamy do zeszklonej cebulki, dusimy wszystko razem przez kilka minut. Po ugotowaniu studzimy wszystkie składniki i gdy będą już chłodne mieszamy razem, doprawiając solą i pieprzem. Farsz nakładamy na liście kapusty i zawijamy. Gotowe gołąbki układamy w naczyniu żaroodpornym (można wcześniej wyłożyć naczynie liśćmi kapusty), podlewamy woda lub przecierem pomidorowym (z wodą) i pieczemy 50-55 minu w temperaturze 165 st.

Gołąbki z warzywami

Potrzebne składniki:

Przygotowanie:

Wycinamy głąb ze środka kapusty, wkładamy do wrzącej wody i gotujemy ok. 10 minut. Po przestudzeniu rozbieramy kapustę z liści. Ryż gotujemy razem z soczewicą zgodnie z instrukcją na opakowaniu (można kilka minut krócej). Do tego miksu dodajemy przyprawy, mieszamy, odparowujemy i odstawiamy do ostygnięcia. Następnie dosypujemy suchą kaszę, wbijamy jajko i mieszamy. Cebulę i pora drobno kroimy i szklimy, marchewkę trzemy na tarce, po czym dodajemy do pora z cebulą i smażymy kilka minut, doprawiamy solą i pieprzem. Pieczarki kroimy w plasterki i smaży do całkowitego odparowania, pod koniec dodając posiekaną natkę pietruszki. Warzywa i pieczarki także studzimy i gdy bedą chłodne mieszamy wszystkie składniki w jedną masę. Farsz nakładamy na liście kapusty i zawijamy. Gotowe gołąbki układamy w naczyniu żaroodpornym (można wcześniej wyłożyć naczynie liśćmi kapusty), podlewamy woda lub przecierem pomidorowym (z wodą) i pieczemy 50-55 minu w temperaturze 165 st.

 

Które gołąbki przyrządzicie jako pierwsze?