Hummus – przysmak kuchni arabskiej, pochodzący z Libanu. Prosta w wykonaniu, jej magiczne składniki pozwalają na uzyskanie niezapomnianego smaku. Coraz bardziej popularna, zimna przystawka jak również podana na ciepło w picie w obecności falafeli (kotlecików z ciecierzycy).
Pasta z ciecierzycy/cieciorki, tahini – pasty sezamowej, zmiażdżonego czosnku, soku z cytryny, z przyprawami, posypane natką pietruszki, podane z zatarem lub Harissą.
Za`atar (Zahtar, Zatar) – mieszanka przypraw zawierająca zmielony sumak, prażone ziarna sezamu i zioła (tymianek, oregano, majeranek). Możemy kupić gotową mieszankę lub przygotować ją samemu w domu. Idealnie, gdy będzie zawierała wszystkie poniższe składniki:
- 2 łyżeczki oregano (suszone)
- 2 łyżeczki bazylii (suszona)
- 2 łyżki tymianku (suszony lub świeży)
- 2 łyżeczki cząbru (suszony)
- 2 łyżeczki majeranku (suszony lub świeży)
- 2 łyżeczki hyzopu
- 1-2 łyżki zmielonego sumaku
- 1/4 – 1/2 szklanki niełuskanego, prażonego białego ziarna sezamu
- 1 – 1/2 łyżeczki soli (lub do smaku)
- 1 łyżka skórki z cytryny drobno mielone
Harissa – ostra pasta z papryki chili, czosnku, z kolendrą, kminkiem i kuminem z dodatkiem oliwy. Głównie stosowana do kuskusu, makaronów, zup i kanapek. Im więcej oliwy tym słabsza ostrość, odpowiada za to właściwość kapsaicyny, rozpuszczalność w tłuszczach.
Składniki:
# 200g ziaren cieciorki
# 1 łyżeczka sody oczyszczonej (wodorowęglanu wapnia)
# 150-200g pasty tahini
# 1/2 lub szklanka lodowatej wody
# sok z połowy cytryny
# 3 ząbki czosnku wyciśnięte przez prasę
# sól himalajska
# do podania: zatar, natka pietruszki, ostra czerwona papryka suszona, zimnotłoczona oliwa z oliwek
Przygotowanie:
Moczymy ciecierzycę z 1/2 łyżeczki sody minimum 6h, następnie gotujemy z dodatkiem 1/2 łyżeczki sody, aż będzie mięciutka. Odlewamy wodę, studzimy. Wrzucamy do kielicha blendera, razem z tahiną, czosnkiem, sokiem z cytryny, solą i kuminem. Blenderujemy aż uzyskami gładki, aksamitny krem. Pod sam koniec dolewamy pół szklanki lub szklankę lodowatej wody, wcześniej mocno schłodzonej. Lodowata woda nada gładkości i odpowiedniego koloru paście.
Coraz większa popularność tej potrawy sprzyja jej różnorakim modyfikacjom. Spotykana w najróżniejszych miejscach, restauracjach w różnych krajach zawsze jest wyjątkowa i inna od pozostałych. Dlatego najlepiej przyrządzać ją w domu, aby dobrać idealnie konsystencję, ostrość, kwaskowatość i sezamowy posmak, zgodnie z własnymi upodobaniami.
Aby urozmaicić klasyczną wersję, możemy dodawać: suszone pomidory, paprykę, orzeszki pini, pestki dyni i tworzyć nowe smaki! 🙂
Zamiast cieciorki, możemy zastosować groch, bób, fasolę, buraki.. Natomiast wszystko zależy od naszego podniebienia 🙂
Podawać zaś możemy z ulubionymi warzywami: seler naciowy, marchew, chlebkiem żytnim na zakwasie jak również na ciepło z pitą, na ostro z pastą Harissą.
Możliwości jest naprawdę wiele!
Zespół Farmy Świętokrzyskiej