Czy weszliście w Nowy Rok z postanowieniami? 🙂
Co roku po zakończonym Świątecznym i noworocznym „obżarstwie” docierają do nas to nowe informacje odnośnie oczyszczania, detoksu organizmu po świątecznym czasie, w którym pozwalamy sobie na dużo więcej niż w na co dzień.
Czy warto wykonać detoks po Świętach?
Pewnie, że warto i to nie tylko po świętach ale regularnie co jakiś czas.. pozwolić organizmowi zwolnić i zregenerować się..
Wszystko zależy od tego, jak jemy na co dzień i jak bardzo odbiegliśmy od normy w okresie Świątecznym. Ale znowu nie powinniśmy przesadzać.. czy święta nie są okresem świętowania a wiadomo, że świętujemy poprzez obficie zastawione stoły w domowe pyszności?!
Nie powinniśmy wpadać w panikę, niezależnie od tego co „strasznego” zjedliśmy!
Weźmy głęboki wdech i na spokojnie zastanówmy się, co chcielibyśmy wyeliminować z naszej diety na co dzień i co włączyć ewentualnie co pomoże naszemu organizmowi być w dobrej formie!
Sposobów oczyszczania jest wiele. W zależności od naszej wytrwałości, możemy przeprowadzić krótkie, kilkudniowe oczyszczanie lub nieco dłuższe za pomocą soków czy mono-diety np. z kaszy jaglanej czy diety owocowo-warzywnej. Jeśli mamy dostęp do dobrych warzyw i owoców, organicznych, możemy spokojnie zastosować terapie sokową, 3 dniową czy tygodniową to już zależy od nas samych ale pamiętajmy aby z dużym spokojem podejść do sprawy. Dieta owocowo-warzywna głównie dla osób, którym ciężko jest bez gryzienia w ciągu dnia J zaś kasza jaglana dla tych, którzy muszą zjeść coś ciepłego.
Zacznijmy od wody. Jak w artykule https://farmaswietokrzyska.pl/pl/blog/dieta/woda-zrodlo-zycia.html. Jest ona podstawą!
Szczególnie w okresie oczyszczania zwróćmy uwagę na jej dodatki jak: ocet jabłkowy (własny/organiczny), cytryna, imbir, goździki, kurkuma.. Pijmy wody jak najwięcej! Dodatkowo możemy wesprzeć się naparami z czystka, zielonej herbaty również z ziółek tj: mniszek lekarski, fiołek trójbarwny, dziurawiec zwyczajny, skrzyp polny, aloes, łopian, koper włoski, brzoza brodawkowata, pokrzywa, bez czarny i wiele innych..
Z owoców głównie jabłka, awokado i owoce cytrusowe: pomarańcze, cytryny, pomelo, grejpfruty, granaty. Z warzyw podstawą są zielone warzywa liściaste, których należy spożywać jak najwięcej i jak najlepszej jakości! Dodatkowo zwróćmy uwagę na buraczki, seler, pietruszkę, ogórek, kapustę białą i kalafior. Kiszonki niepasteryzowane świetnie odbudują odpowiednią mikroflorę jelitową, zwyciężając nad patogennymi mikroorganizmami.
Królową kasz jest kasza jaglana. Daniem obiadowym, świetnie sprawdzającym się podczas oczyszczania są zupki typu krem przygotowywane wyłącznie z warzyw ewentualnie z dodatkiem właśnie kaszy jaglanej/amarantusa. Gotowanie jak „dla niemowlaka” idealnie sprawdza się w doprowadzaniu do równowagi naszego organizmu. Prostota w posiłkach jest kluczem do sukcesu 🙂
Duża ilość wody, koktajli, soków świeżo-wyciśnietych jest podstawą dobrego procesu oczyszczania.
Świetnym dodatkiem są nasiona lnu i ostropestu plamistego, spożywane w postaci surowej, drobno zmielonej.
Możemy zadbać o ziołowe 30-minutowe kąpiele, relaksujące. Pamiętajmy, że za pomocą skóry usuwane są wszelkiego rodzaju toksyny.
Lekki wysiłek fizyczny jak spacery na świeżym powietrzu, pomogą w lepszej jakości snu, który tak ważny jest aby organizm odpowiednio zregenerował się.
Jeśli chodzi o suplementację, która nie powinna być konieczna ale ze względu na jakość obecnego pożywienia, jest niezbędna. Jod-w postaci alg, bogatych także w chlorofil, wapń, magnez i potas.
Witamina C jest niezbędnym składnikiem suplementacji nie tylko w okresie oczyszczania. Jej zapotrzebowanie rośnie wraz z najdrobniejszym zaburzeniem homeostazy naszego organizmu.
Zwróćmy również uwagę, szczególnie w okresie zimowym na witaminę D. Ważna jest również witamina B12 przyjmowana w kompleksie z innymi witaminami z tej grupy.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, pytań zapraszamy do ich zadawania w komentarzach lub do kontaktu telefonicznego w trakcie naszych cotygodniowych konsultacji! 🙂
Zespół Farmy Świętokrzyskiej