Naturalnie na ból

Kontynuacja artykułu https://farmaswietokrzyska.pl/pl/blog/choroby/naturalnie-na-bol.html 

Co zatem zrobić gdy boli?

Już wiemy, że tabletki przeciwbólowe nie są obojętne dla naszego organizmu.

Najpierw były leki naturalne.. jest bardzo dużo, łatwo dostępnych, wokół nas substancji naturalnych o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym, dość tanich, pozbawionych takich skutków ubocznych jak leki syntetyczne. Zawarte są w warzywach, owocach i przyprawach a ich zastosowanie jest bardzo proste..

Zanim sięgniemy po tabletkę na ból, spróbujmy wielu naturalnych sposobów a jeszcze wcześniej zadbajmy o nawodnienie. Gdy dopada nas ból głowy, wypijmy dużą ilość czystej wody i/lub z dodatkami, połóżmy się w wywietrzonym pomieszczeniu, zrelaksujmy się, cały czas popijając wodę, jeśli jest to możliwe, „utnijmy” sobie drzemkę,..

Naturalne środki na ból:

# imbir – jego związki aktywne – gingerole łagodzą bóle stawów i mięśni oraz ból głowy. Świetny dodatek do codziennej czystej wody.

# cytryna – mała, żółta elektrownia. Znana z właściwości odkwaszających organizm i detoksykacyjnych. Dodawana do czystej wody jak najbardziej ale obrana i starta w papkę, nałożona na czoło może pomóc w bólu głowy.

# goździki – nie tylko dobre na ból zęba czy gardła (żucie). Jest w stanie poradzić sobie nawet z atakami migreny. Zawarte w nim olejki eteryczne uśmierzają ból i poprawiają krążenie krwi. Wraz z gałką muszkatołową i kardamonem w obecności ciepłej wody tworzy idealny, nie za bardzo smaczny :), ale skuteczny napój na ból głowy.

# cynamon – łagodzi ból gardła a dokładniej olejki eteryczne w nim zawarte.

# Kurkumamistrz w działaniu przeciwzapalnym ! Kilkakrotnie skuteczniejsza w leczeniu bólu od aspiryny czy ibuprofenu.

# winogrona – sok otrzymany ze świeżych owoców pomaga w zrelaksowaniu się w przypadku migreny bądź bólu pleców.

# liście kapusty białej – od dawien dawna znane na bóle stawów, bóle reumatyczne. Lekko rozgniecione wzdłuż biegnących „nerwów” i nałożone na bolące miejsce.

# czosnek – w przypadku bólu głowy spożywanie kilka ząbków dziennie.

# koktajle/soki warzywne – w przypadku bólu warto odciążyć organizm ciężkostrawnym pokarmem. Zadbajmy o dużą ich ilość bądź zróbmy sobie cały dzień wyłącznie na nich, robione w domu (nie kupne !). Szczególnie na bazie marchwi, buraka, szpinaku, jarmużu, ogórka, selera naciowego.

# kiełki pszenicy – bogactwo witaminy B3. Spożyte na surowo jako dodatek do sałatki czy owsianki ale najlepsze w postaci „herbatki”. Namocz kiełki pszenicy na 20 min, odcedź  i wypij. Koi i odpręża.

# mięta – olejek miętowy zawarty w niej, stosowany w postaci inhalacji świetnie relaksuje i odpręża, co istotne jest przy migrenie. Już kilkuminutowa inhalacja daje pozytywne rezultaty. Lepsze jest picie naparu herbatki miętowej.

# ocet jabłkowy – regularne pożywanie organicznego/domowego octu jabłkowego nie tylko zwiększy sprawność naszego układu immunologicznego, „zakwasi” nasz żołądek ale również będzie zapobiegać stanom zapalnym przez co zlikwiduje towarzyszące mu bóle. Nasączony kompres octem można stosować zewnętrznie na ból głowy.

# witamina E – niezbędna w przypadku bólu stawów z obecności stanu zapalnego. (słonecznik, orzechy włoskie, migdały, zielone warzywa liściaste).

# zimno tłoczona oliwa (dobrej jakości) – zawarty w niej oleocanthal wykazuje właściwości podobne do ibuprofenu. Regularne jej spożywanie może przeciwdziałać stanom zapalnym.

Zioła

# Liście maruny (wrotycz złocienia) – długotrwałe stosowane pomaga w migrenach. Nie może być stosowane u brzemiennych kobiet. W tym przypadku można zastosować lawendę z walerianą lub tarczycą bajkalską.

# macierzanka piaskowa, nostrzyk żółty – kompres nasączony naparem.

# pierwiosnek lekarski, rumianek rzymski – odwar z korzenia i kwiatków spożywany wewnętrznie przy silnej migrenie, nerwicy.

Wyeliminuj produkty prozapalne:

-pszenica, czerwone mięso, jaja, mleko..

-produkty mleczne: sery podpuszczkowe bogate są w Tyraminę, która zwiększa przepływ krwi do mózgu, co może przyczynić się do bólu głowy.

 

Zanim sięgniesz do domowej apteczki z lekarstwami lub wybierzesz się do pobliskiej apteki, rozejrzyj się w swojej kuchni lub spiżarni..

🙂

Zespół Farmy Świętokrzyskiej