Skoro na drugie danie mamy już gotowe kotlety z selera, warto także czasem wykorzystać to warzywo na zupę. Jednak zanim zdradzimy Wam banalny przepis, przeczytajcie jakie właściwości zdrowotne skrywa w sobie seler.
Zarówno łodygi jak i korzenie selera są wykorzystywane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i są bezpiecznym lekarstwem na tę przypadłość w trakcie ciąży. Seler także zawiera sód, więc jego stosowanie w kuchni może być doskonałą alternatywą dla używania soli.
Wszyscy, którzy chcą lub powinni odbudować tkankę łączną, układ kostny i naczyniowy powinni wybierać produkty bogate w krzem. Seler właśnie do nich należy, obok sałat, gryki, moreli czy marchwi. Ponadto, gdy połączymy seler i marchew w soku warzywnym, otrzymamy bardzo łagodnie oczyszczający napój, idealny na poranny posiłek. Sprawdzi się gdy czujemy się ociężali, ale także, gdy trochę sobie pofolgowaliśmy z jedzeniem. 😉
Natomiast seler naciowy słynie z tego, że przegryzany w wolnych chwilach nie tylko zmniejsza apetyt, ale także łaknienie na słodkie! Nie może go zabraknąć u wszystkich chcących zakończyć współpracę z cukrem… W 100g jest tylko 15-17 kcal i1,8g błonnika!
A oto przepis na selerowy krem:
Składniki:
- 600 g selera korzeniowego
- 400 g ziemniaków
- 2 cebule
- biała część pora
- 3 łyżki oleju
- 1 litr bulionu warzywnego (przepis znajdziecie tu)
- liść laurowy, sól, pieprz
- 2 łyżki gęstej kwaśnej śmietany (np. 18%)
- pęczek natki pietruszki
Sposób przygotowania:
Seler, ziemniaki i cebulę obrać, umyć, osuszyć i pokroić w kostkę. Por umyć, osuszyć i pokroić w plastry. W garnku, w którym będzie gotowana zupa, rozgrzać olej i wrzucić selera i ziemniaki i podsmażać na dużym ogniu przez około 3 – 5 minut, często mieszając. Następnie dodać pora i cebule, zmiejszyć ognień i podsmażać razem, często mieszając, aż cebula się zeszkli. Warzywa zalać bulionem warzywnym, dodać liść laurowy i gotować na małym ogniu pod przykrycie, aż warzywa zmiękną. Śmietanę wlać do miseczki, dodać chochlę gorącej zupy i wymieszać. Tak zahartowaną śmietanę dodać do garnka z ugotowaną zupą i wymieszać. Zupę zestawić z ognia, doprawić solą i pieprzem i zblendować. Natkę pietruszki drobno posiekać i posypać zupę przed podaniem.
Smacznego!