Okazuje się, że wielu z nas brakuje rozgrzewającego słońca, dlatego czas rozgrzać się pysznym jedzeniem. Mamy dla Was kilka propozycji na dania z kardamonem, choć nie zabraknie i innych energetycznych przypraw. Obok pysznej hinduskiej herbaty, zasmakujecie w curry i nawet zrobimy dziś deser!
Wegetariańskie dania z kardamonem!
Rozgrzewające napoje!
Przepis na nie jest banalnie prosty! Po prostu do ulubionej herbaty lub kawy dodajemy zmielony kardamon. Ile? Wszystko zależy od tego, jak bardzo intensywny smak i aromat lubicie. Jeśli to Wasz pierwszy kardamonowy napój – zacznijcie od szczypty i gwarantujemy, że po woli, powoli będziecie dodawać więcej!
Jeśli macie jednak ochotę na więcej egzotyki, spróbujcie zaparzyć typowo indyjską herbatę. To zwykle czarna herbata z dodatkiem mleka, miodu i przypraw takich jak: kardamon, cynamon, imbir, pieprz i gałka muszkatołowa.
Nietypowe curry… bez curry!
Składniki:
- połówka kalafiora
- połówka kapusty pekińskiej
- 2-3 marchewki
- duża pietruszka
- 100 g tofu
- puszka mleka kokosowego
- kawałek imbiru
- 4-5 łyżek orzechów nerkowca
- 2 łyżeczki mielonego kardamonu
- połówka 1/4 kapusty pekińskiej
- olej kokosowy
- 200 g brązowego ryżu
Gotujemy:
Obrane marchewkę i pietruszkę kroimy w grubsze plastry i podgotowujemy na parze, aż ciut zmiękną. Kalafior blanszujemy kilka minut. Kapustę kroimy w piórka, imbir ścieramy. Nerkowce kruszymy i prażymy na suchej patelni. Następnie rozgrzewamy olej na głębokiej patelni, podsmażamy przez minutę imbir i dodajemy do niego marchewkę, kalafior i pietruszkę i kilka minut dusimy. Następnie dodajemy kapustę, pokrojone tofu, kardamon i zalewamy mlekiem. Ponownie dusimy, aż warzywa będą miękkie, dosypujemy nerkowce i mieszamy. Ryż gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Na gotowy ryż wlewamy sos warzywno-kardamonowy i zajadamy. Naturalnie ryż z sosem można przed podaniem wymieszać.
Rozgrzewające tofurniczki… na zimno!
Składniki:
- 600 g tofu
- szklanka puree dyniowego
- 1/2 szklanki ksylitolu lub innego słodzidła
- 1/2 puszki mleka kokosowego (gęsta część)
- sok z połówki cytryny
- po płaskiej łyżeczce: kardamonu, cynamonu, imbiru
- czubata łyżka masła orzechowego lub oleju kokosowego
- 2 łyżki agaru
Wszystkie składniki poza agarem mieszamy za pomocą blendera, aż do utrzymania gładkiej, jednolitej masy. Razem z agarem przekładamy do garnka i gotujemy. Gdy zacznie “wrzeć” (raczej bulgotać), to gotujemy jeszcze 4-5 minut ciągle mieszając. Przelewamy do ulubionych foremek (najlepiej silikonowych papilotek lu innych kształtów), studzimy i wkładamy na kilka godzin do lodówki.
Czujecie się już rozgrzani?