Widzieliście zapewne na naszym fanpage na facebooku Eko Farma Świętokrzyska, że bio papryka już dojrzała i wzięliśmy się za zbiory. Co to oznacza dla Was? Że możecie bez granic wymyślać z nią pyszne dania! A warto, bo pamiętacie, że papryka to bomba witaminowa? Zawiera w sobie witaminy: C, E oraz prowitaminę A oraz bioflawonoidy, które wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, poprawiają krążenie krwi czy regulują jej ciśnienie. A duża zawartość błonnika wspiera perystaltykę jelit i przyspiesza proces usuwania toksyn z organizmu.
Bio papryka na talerzu!
Dziś mamy dla Was makaron z papryką i serem (do wyboru: koi, tofu) oraz kolejną odsłonę faszerowanej papryki. Nie żałujcie też sobie papryki surowej, wtedy zawartość witamin i mikroelementów jest w niej największa i są lepiej przyswajalne. Śmiało krójcie w paski i podjadajcie. 🙂
Makaron z papryką i serem
- 30 g płatków migdałowych
- 200 g czerwonej papryki konserwowej, pieczonej, pokrojonej na kawałki
- 100 g śmietany, min. 30% tłuszczu
- 150 g sera koziego lub tofu
- łyżka oliwy z oliwek
- przyprawy: po łyżeczce oregano i rozmarynu, po pół łyżeczki soli i czarnego pieprzu, 2 szczypty chili
- 300 g makaronu
- 1 łyżka miodu, płynnego (opcjonalnie)
- 500 ml wody
Paprykę podpiekamy przez 20 minut w temperaturze 200 stopni. Po przestudzeniu kroimy w drobną kosteczkę. Mieszamy ją ze śmietaną w dużym garnku (w którym będziemy gotować makaron). Następnie dodajemy wodę, oliwę i przyprawy i doprowadzamy do wrzenia, po czym dodajemy makaron i dokładnie mieszamy. Gotujemy wszystko razem zgodnie z czasem podanym na opakowaniu makaronu. Gotowe przekładamy na talerzu i posypujemy pokruszonym serem i płatkami migdałów, opcjonalnie można skropić miodem.
Papryka szoferowana komosą ryżową i soczewicą
- 1500 g wody
- 120 g komosy ryżowej (quinoa)
- 120 g czerwonej soczewicy
- 4 papryki
- duża cebula
- 2 ząbki czosnku
- oliwa z oliwek
- 200 g pieczarek
- 250 g przecieru pomidorowego
- 2 łyżki sosu sojowego
- sól
- czarny pieprz, mielony
- ½ łyżeczki papryki ostrej, mielonej
- 1 łyżeczka oregano, suszonego
- 40 g ziaren słonecznika
Soczewicę i komosę ryżową gotujemy przez kwadrans na parze. W tym czasie papryki kroimy na pół, wyjmujemy gniazda nasienne i oprószamy solą i pieprzem, odstawiamy. Cebulę i czosnek drobno siekamy i podduszamy 3-4 minuty na oliwie w głębokiem patelni. Pieczarki ścieramy na grubych oczkach, dodajemy do cebulki z czosnkiem i dusimy kolejne 6-7 minut. Następnie wlewamy przecier pomidorowy, sosu sojowy i doprawiamy. Wszystko gotujemy kilka minut. Następnie dosypujemy ugotowaną komosę z soczewicę oraz ziarna słonecznika i dokładnie mieszamy. Farszem wypełniamy papryki i pieczemy je przez 40-45 minut w temperaturze 220 stopni.
Jeśli szukacie dodatkowych inspiracji , to bio papryka poleca się w tych przepisach:
Smacznego!