Suchy chleb bazą do czekoladowego brownie!
- 250g czerstwego chleba – pokruszonego na totalną drobnicę! Można zmielić jak bułkę tartą.
- 35 g zmielonego siemienia lnianego
- 65 g pokrojonych w drobnicę suszonych daktyli
- 550 g mleka roślinnego
- po 50 g masła i oleju kokosowego
- 100 g ksylitolu
- sok wyciśnięty z połówki pomarańczy
- po łyżeczce mielonego cynamonu i startej skórki pomarańczowej
- 40 g kakao
Zupa chlebowa – czosnkowo-cebulowa
Składniki:
- 250 g czerstwego pieczywa, najlepiej razowego
- duża cebula
- 4 ząbki czosnku
- 1200 ml bulionu warzywnego
Cebulkę kroimy i smażymy na oliwie na dnie garnka, aż się zeszkli. Czosnek siekamy na drobno, a chleb łamiemy/ kroimy na małe kawałki. Dodajemy cale z czosnkiem do cebuli i smażymy 4-6 minut, mieszając by równomiernie składniki się przysmażyły. Następnie wlewamy bulion, zagotowujemy i zostawiamy na kwadrans na małym ogniu, mieszając raz na jakiś czas. Po tym czasie doprawiamy solą i pieprzem i blendujemy do uzyskania gładkiej, kremowej konsystencji. Przed podaniem można posypać natką pietruszki i jeśli zostało Wam jeszcze troszkę wysuszonego chleba, oczywiście zrobić z niego grzanki i też dodać do zupy!
Obiad na bazie czerstwego chleba? Czemu nie!
Często suchy chleb wykorzystujemy do zrobienia kanapek – zapiekanek. Dorzucamy pieczarki, pomidory, posypujemy serem i hop do piekarnika. Szybka kolacja gotowa. Jednak możemy też wykorzystać wyschnięte pieczywo do przygotowania obiadu. Będzie równie szybko i smacznie! Aby zrobić chlebową zapiekankę potrzebujemy:
- 2 kulki sera mozarella
- kostka tofu
- 2 cebule
- kilka suszonych pomidorów
- łyżka kaparów
- 2 łyżki zielonych oliwek
- puszkę pomidorów krojonych
- kilka kromek czerstwego pieczywa
- 100 ml śmietany
- 100 g startego sera
- przyprawy: pieprz ziołowy, oregano, sól
- oliwa z oliwek
Ser mozarella i tofu kroimy w kostki. Cebulę obieramy, kroimy w pióra i podsmażamy w garnku na oliwie kilka minut, aż się zarumieni. Następnie dodajemy pokrojone kostki serowe, kapary, pokrojone suszone pomidory, oliwki przekrojone na połówki oraz wlewamy krojone pomidory z puszki. Mieszamy dokładnie i doprawiamy. Dusimy kilka minut na małym ogniu. W międzyczasie starty ser mieszamy ze śmietaną dodajemy przyprawy. Na dnie żaroodpornego naczynia układamy czerstwe pieczywo, tak aby zakryło spód. Na chleb wylewamy masę serowo-pomidorową i przykrywamy kolejną warstwą pieczywa. Na wierzch wlewamy śmietanę wymieszaną z serem. Pieczemy 30-35 minut w temperaturze 1280 stopni C. Po upieczeniu serwujemy posypane listkami świeżej bazylii.
Jak odświeżyć czerstwy chleb?
Jeśli na pieczywie nie pojawiła się pleśń, to można w prosty sposób go odświeżyć. Wystarczy skropić (nie zamoczyć) kromki wodą, tak by się nie rozpadały i piec 10-12 minut w piekarniku w temperaturze 150 stopni. Taki zabieg sprawi, że pieczywo odzyska miękkość, będzie lekko wilgotne i oczywiście cieplutki po wyjęciu z piekarnika. Warto mu dać kilka minut na przestygnięcie i śmiało można kroić i przygotować ulubione kanapki!
Idealną sytuacją byłoby, gdybyśmy tak gospodarowali pieczywem (i żywnością w ogóle), że nic by się nie marnowało. Dlatego poza świadomymi i zaplanowanymi zakupami, warto też pamiętać o odpowiednim przechowywaniu żywności, aby się nie psuła. Nadmiar wszystkiego co mamy, czy to porcja obiadowa czy pół marchewki – zawsze mrozimy. Tak samo możemy zrobić z pieczywem. Jeśli okaże się, że nasze kulinarne plany muszą się nagle zmienić, a mamy zapas chleba, to kroimy go na kromki i mrozimy. Bułki można zamrażać w całości. Warto też pamiętać, że pieczywo należy przechowywać tak, by nie było narażone na utratę wilgoci – w tym celu warto trzymać go w papierowych torbach lub lnianych workach w chlebaku.
Czy poza grzankami przygotowywaliście już coś z suchego chleba? Po który przepis sięgnięcie na początku? Czy od razu zrobicie 2 daniowy obiad z deserem?