Od zawsze jesteśmy zwolennikami nasion roślin strączkowych, dlatego stale poszerzamy naszą ofertę o te produkty. Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, szczególnie takim, aby zdrowo zaoszczędzić czas, oddajemy w Wasze ręce gotowaną ciecierzycę i zapraszamy dziś w podróż po jej właściwościach zdrowotnych.

Ciecierzyca, cieciorka, włoski groch

Mieszkańcy Bliskiego Wschodu i krajów śródziemnomorskich dawno temu odkryli już i smak i moc zawartą w ciecierzycy. To główny składnik pysznych falafeli czy humusu. Jej słodkawy, czasem wręcz orzechowy smak zdecydowanie różni się od innych strączków jak fasola czy groch, spożywane w naszej szerokości geograficznej.

Ciecierzyca jest dla nas przede wszystkim źródłem białka i błonnika. Znajdziemy w niej także większość witamin, jednak nie są to aż tak znaczące ilości. Mamy witaminę C, witaminy z grupy B, witaminy A i K. Wśród minerałów znajdziemy wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas, sód, cynk.

Kluczowy jest błonnik 

Zawarty w niej błonnik przyczynia się do regulacji poziomu cholesterolu, a potas wpływa korzystnie na prawidłowe wyniki ciśnienia krwi. Jest to ważne, bowiem dzięki temu oddalamy od siebie ryzyko chorób układy krwionośnego.

Nierozpuszczalna frakcja błonnika to klucz do sprawnego funkcjonowania układu pokarmowego, szczególnie perystaltyki jelit oraz redukcji nadkwaśności w żołądku.

Jednak to, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że ciecierzyca jak i inne strączki może powodować wzdęcia. Aby zminimalizować to ryzyko, warto przed gotowaniem namoczyć nasiona (po moczeniu wymieniając wodę) oraz dodać zioła, szczególnie kminek czy majeranek.

Rolą błonnika w organizmie jest też normowanie poziomu cukru we krwi, zwiększenie wydalania tłuszczu w organizmie. Pokarmy bogate w błonnik są też przez nas dłużej żute, dzięki czemu szybciej czujemy sytość. To też pomaga kontrolować masę ciała i wspiera przy gubieniu zbędnych kilogramów.

Cieciorka w kuchni

Dla zabieganych doskonałym daniem będzie po prostu gotowana cieciorka z sosem! Polecamy tu naszą nowość: bio Arrabbiata – pyszny, pikantny sos na bazie dyni butternat i passaty pomidorowej. Jeśli mamy ochotę na podróże kulinarne, można w zaciszu domowym wykorzystać włoski groch do przygotowania falafeli, humusu, zup czy farszu do krokietów. To też sycąca baza do roślinnych pasztetów i zdrowy dodatek do różnych sałatek.

Korzystając z tego, że w naszym sklepie znajdziecie już i gotowaną cieciorkę i pastę tahini, zapraszamy do przygotowania domowej pasty kanapkowej. Potrzebujemy:

  • słoik gotowanej ciecierzycy
  • 3 łyżki pasty sezamowej tahini
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 2 łyżki soku z cytryny
  • 2 ząbki czosnku
  • sól, pieprz
  • przyprawy wg smaku: kumin, czerwona papryka, czarnuszka
  • opcjonalnie natka pietruszki lub kolendry

Czosnek obieramy i przepuszczamy przez praskę. Razem z pozostałymi składnikami wkładamy do kielicha blendera i miksujemy, aż uzyskamy jednolitą, kremową konsystencję. Jeśli masa będzie bardzo sucha, można dodać 2-3łyżki ciepłej wody.

Natkę pietruszki/ kolendry siekamy i posypujemy nią gotowy humus.

Smacznego!