..*** stroni od cebuli,
A cebula doń się czuli:
“Mój ***, mój czerwony,
Czybyś nie chciał takiej żony?”
*** tylko nos zatyka:
“Niech no pani prędzej zmyka,
Ja chcę żonę mieć ***,
Bo przy pani wszyscy płaczą.”..
Znane nam wszystkim słowa J. Brzechwy zawitały dzisiaj w naszej kuchni! Dlaczego akurat ten fragment? Najwyższy czas wstawić zakwas na jedną z najpyszniejszych potraw wigilijnych! Osobiście, nie wyobrażamy sobie aby ona nie pojawiła się na naszym stole Wigilijnym, wśród pozostałych 11 potraw 🙂
To super zdrowe warzywo na surowo, w postaci soku, czy w sałatce ma niesamowite właściwości. Sok z niego działa mocno pobudzająco i detoksykacyjnie. W krótkim czasie jest w stanie zwalczyć nadciśnienie, nieco dłuższe stosowanie pomoże w walce z miażdżycą, w oczyszczaniu krwi i jelit oraz w walce z nowotworami.
Szczególnie zimą warto spożywać kiszony sok z niego a z dala będziemy od lekarza. Doskonale wiemy jak fermentowana żywność jest bogata w witaminy i mikroelementy, kilkukrotnie przewyższa wartością odżywczą, żywność nie poddaną fermentacji! Polecany szczególnie kobietom w ciąży oraz w przypadku anemii ze względu na dużą dawkę żelaza i kwasu foliowego.
Z rodziny komosowatych, obecnie uprawiany w trzech odmianach. Jedna z nich pozwala nam przyrządzić pyszną zupkę z młodych liści.
Zatem jakie są obecnie uprawiane trzy odmiany i w jakim głównie celu jest stosowana każda z nich? 🙂
Otóż zabieramy się za wstawianie zakwasu! Tak jak z chlebem, prawdziwy tylko ten na zakwasie!
Zatem jakie 5 głównych składników jest niezbędnych do tego procesu? (nie licząc wody oczywiście 😉 ) Co potrzebujemy?
Jeśli macie ochotę podzielić się z nami, Waszym domowym sposobem na tą pyszną potrawę wigilijną, prosimy o krótki przepis w komentarzu 🙂
Na odpowiedzi na obie części pytania, czekamy w komentarzach!
Zespół Farmy Świętokrzyskiej