24 kwietnia przypada Europejski Dzień Śniadania. Czy śniadanie jest naprawdę na tyle ważne, aby w sposób szczególny je celebrować na całym kontynencie? Zdecydowanie tak! O tym, dlaczego warto znaleźć czas na poranny posiłek i jak go skomponować, przeczytacie w dzisiejszym wpisie.

Śniadanie – dlaczego warto?

Coraz częściej słyszy się, że ludzie rezygnują ze śniadań, bo rano nie mają czasu, bo złapią kawę na mieście, bo są na tak wysokich obrotach, ze nie mogą nic w siebie wcisnąć. Jest to niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego postaramy się przekonać Was, aby jednak wygospodarować czas na poranny posiłek.

Dietetycy apelują, że wpływ porannego posiłku na organizm jest tak wielki, że nie można go pominąć! To kilka dowodów na to, co potrafi działać zdrowe, urozmaicone śniadanie:

  • dzięki porannej dawce energii rzadziej sięgamy po słodkie przekąski, zastępujemy je warzywami lub owocami. To dlatego, że jedząc śniadanie poprawiamy gęstość żywieniową diety, czujemy się bardziej syci;
  • składniki pokarmowe oraz witaminy i minerały (szczególnie witaminy z grupy B czy cynk) wspierają naszą kondycję emocjonalno-psychiczną. Łatwiej jest nam się skoncentrować, poprawia się pamięć, wzrasta nasza kreatywność;
  • korzystnie wpływa na poprawę nastroju, podnosi poziom zadowolenia, obniża nadpobudliwość;
  • pomaga utrzymać prawidłową masę ciała, a także zmniejsza ryzyko, że dopadną nas przewlekłe choroby typu nadciśnienie tętnicze czy cukrzyca typu 2;

Jak już naprawdę nie możemy rano wcisnąć kwadransa w nasz harmonogram, to dobrym rozwiązaniem jest także przygotowywanie śniadania wieczorem. Rano tylko wyjmujemy z lodówki i jemy, czasem nawet w drodze do pracy, szkoły. Ale nie startujemy z pustym żołądkiem. Spróbujcie takiego rozwiązania!

Śniadanie – na ciepło czy zimno?

Każdy z nas jest inny, ma różne potrzeby i preferencje. Jest wiele mądrych głów rekomendujących rozpoczęcie dnia od ciepłej strawy, ale są też tacy, którzy nie przywiązują do tego wagi. Co zatem wybrać? Najważniejsze, to wsłuchać się w potrzeby organizmu i go obserwować. On sam nam powie, czego potrzebuje.

Jeśli zdecydujemy się na ciepłe śniadania, warto, aby były to pełnowartościowe owsianki czy jaglanki z dodatkiem świeżych owoców, orzechów, które nie tylko nas nasycą, ale dostarczą niezbędnych składników pokarmowych i odżywczych. Dobrym rozwiązaniem, dla osób jedzących produkty pochodzenia zwierzęcego są także jajka. Tylko pamiętajcie, aby zawsze spożywać je z warzywami zawierającymi witaminę C, wtedy mamy pewność, że wchłanianie i przyswajanie żelaza będzie na wysokim poziomie. Coraz bardziej popularne jest jedzenie rano… zup! I to nie tylko zimą.  Królują różnego rodzaju kremy, szczególnie jarzynowy, buraczany czy pomidorowy. Dlaczego nie?

A co ze śniadaniami na zimno? Też jak najbardziej są doskonałym wyborem. Można przyrządzić różnego rodzaju kanapki (polecamy nasze pasty i pasztety wegańskie) z ogromną ilością świeżych warzyw. Świetnie sprawdzają się sałatki, tortille, tarty czy zapiekanki. Więcej inspiracji znajdziecie w tekście: “Co na kanapki?” – KLIK!

Dla osób, które mają problem ze zjedzeniem śniadania, często rekomenduje się słodki posiłek. Naturalnie nie chodzi o to, by zjeść tabliczkę czekolady, ale np. przygotować placuszki, naleśniki – naturalnie z pełnoziarnistej mąki i dodać do nich owoce, miód czy naprawdę dobry dżem. A z czasem, jak układ pokarmowy przyzwyczai się do porannych posiłków, będzie można powoli zastępować je czymś “słonym”.

Może Was zainteresować: