Może jeszcze dobre kilka lat temu, gdyby zapytać „co to jest ten gluten?” to zapewne wiedziałyby tylko osoby, które z różnych powodów miały jakąkolwiek styczność z celiakią.

Natomiast, dziś już wiedza na jego temat jest dużo obszerniejsza. Obecnie występujące nietolerancje.. przyczyna wielu chorób..

Wszystko wynika z tego, że dzisiejsza pszenica nie jest tą samą pszenicą, z której nasze babcie, prababcie piekły chleb!

Dziś to wytwór inżynierii genetycznej! 

A nasz organizm nieodpowiednie na nią reaguje, ponieważ duża ilość obecnych czynników stanowczo obniża naszą odporność i hamuje procesy regeneracyjne organizmu..

 

Zderzamy się z różnymi teoriami nie tylko wśród Pań i Panów w białym kitlu ale również w ogólnodostępnym Internecie. Co chwilę pojawia się informacja, że gluten jest „be” a zaraz pojawia się sprostowanie tej tezy. Przeciętny czytelnik nie zna historii tworzenia tego artykułu, nie wiemy jaki był powód przeprowadzenia badania i td. Nie jesteśmy w stanie tego wszystkiego kontrolować J 

Nie chodzi o rozgrzebywanie i tworzenie teorii spiskowych..

Podobnie w środowisku medycznym jeden z lekarzy będzie zalecał odstawić gluten, a drugi o tym nie wstąpi, ale pocieszające jest to, że tych świadomych jest coraz więcej J

Ale spójrzmy jakie są owoce pewnych zmian, wszelkich modyfikacji nie tylko pszenicy. Wiele chorób autoimmunologicznych, z którymi medycyna nie bardzo sobie potrafi poradzić.

W innych chorobach zaś, gluten jako jeden z czynników choroby, ma istotne znaczenie w ich powstawaniu jak również przyczynia się do pogarszania wielu schorzeń. 

Niezależnie od tego co czytamy w sieci, najlepszym rozwiązaniem jest wypróbowanie tego na sobie! Nie ma nic cenniejszego od eksperymentowania na własnym organizmie. My to uczyniliśmy, żyjemy całkowicie bezglutenowo i czujemy się naprawdę dobrze, o dziwo nam tego nie brakuje i odkąd podjedliśmy tą decyzję wręcz odkrywamy nowe smaki i nowe potrawy!

Praktycznie już w każdym dużym sklepie, spotykamy dział „Zdrowa żywność”, zapewne słyszeliście powiezenie, „co w takim razie, znajduje się w pozostałej części sklepu?” J

Ale skupmy się na tym dziale ze zdrową żywnością. Pełne półki wszelkich produktów bezglutenowych, coraz częściej pojawiają się w naszych sklepach.

I tu przechodzimy do sedna.. czy bezglutenowo, oznacza zdrowo?

Niestety nie, to nie idzie ze sobą w parze.. z całego serca chcielibyśmy aby tak było ale niestety nie zawsze to tak kolorowo wygląda.

Bardzo, zwracajmy uwagę na skład kupowanych produktów typu „gluten free”!!

Głównymi zamiennikami zbóż zawierającymi gluten, jest kukurydza, ryż, ziemniaki, gryka i soja, bardzo rzadko możemy spotkać amarantus, ciecierzycę, tapiokę. Gotowe mąki, chleby i inne produkty naznaczone „gluten free” zawierają głównie mąkę kukurydzianą, ryżową, ziemniaczaną i sojową. Kukurydza, obecnie dominuje w światowej uprawie zbóż (zajmuje trzecie miejsce zaraz po ryżu i pszenicy). Uprawiana głównie na paszę dla zwierząt jak i w celach przemysłowych. Z niej pozyskujemy wiele dodatków powszechnie stosowanych w przemyśle żywnościowym. Począwszy od szkodliwych syropów glukozowo – fruktozowych, innych cukrów, barwników po utwardzone oleje. Podobnie z soją, popularny dodatek jakim jest lecytyna jest produktem z soi, najprawdopodobniej pochodzący z soi genetycznie modyfikowanej. Tylko żywność z certyfikatem żywności daje nam pewność użytych składników nie GMO.

Z dużym naciskiem chcemy Was uczulić na inne/dodatkowe składniki produktów bezglutenowych. Bardzo częstym składnikiem jest cukier i/lub syrop glukozowo-fruktozowy, dekstroza, maltodekstroza.. Podobnie sytuacja wygląda z tłuszczami utwardzonymi, których powinniśmy bezwzględnie unikać. Sprawa nie jest prosta, aby kupić gotowy produkt bezglutenowy wolny od tych wszystkich szkodliwych dodatków ale warto mieć świadomość, aby wybrać ten, który ma ich najmniej, bądź rozpocząć domową produkcję chlebka, makaronu czy ciasteczek.

 

 

Osoby, który miały styczność z gotową żywnością bezglutenową, szczególnie pieczywem, doskonale wiedzą, że to nie jest zbyt dobre.. a swoje również kosztuje.

Dlatego namawiamy do własnych domowych wyrobów, które są pracochłonne ale włożona praca odwdzięczy się smakiem, zdrowiem i szczuplejszym portfelem J

Ze względu na to, że sami żyjemy od lat bezglutenowo, dbamy o to aby nasze przetwory były całkowicie pozbawione glutenu a dodatkowych składników było jak najmniej, a zarazem najlepszej jakości, zachowując od samego początku do końca ekologię. 

Zadbajmy o to, aby nasze pożywienie było jak najmniej przetworzone!

 

 Zespół Farmy Świętokrzyskiej