Ból

BÓL – przykre doznanie zmysłowe i emocjonalne. W zależności od swojej intensywności jest w stanie wywołać zakłopotanie, ogólne rozbicie, niepokój niekiedy nas paraliżuje..

Najczęściej towarzyszącym bólem jest ból głowy, u kobiet bóle menstruacyjne, u osób starszych i sportowców bóle stawów.. w mniejszym, bądź większym stopniu doskwierać nam może ból każdej części ciała. Ból jest symptomem, niepokojącym sygnałem ostrzegawczym o tym, co dzieje się w naszym organizmie. Dlatego tak ważne jest aby znaleźć jego przyczynę, nie lekceważyć go szczególnie wtedy, gdy występuje regularnie bądź się nasila.. Jest znakiem dla nas aby podjąć odpowiednie kroki w celu usunięcia jego przyczyny i doprowadzeniu organizmu do równowagi.

Z wyjątkiem bólu na tle nerwowym, każdy ból ma swoją przyczynę, może być jednym z objawów rozwijającego się stanu zapalnego.

Jesteśmy uzależnieni od brania wszelkich medykamentów a szczególnie tych od bólu, dostępnych dosłownie wszędzie, w sklepach, na stacjach benzynowych i td.

Często myślimy sobie, że skoro są one tak łatwo dostępne to nie są niebezpieczne, bo przecież lekarstwa zagrażające w jakiś sposób naszemu życiu są bardzo trudno dostępne a ich obrót jest pod ścisłą kontrolą (np.: leki psychotropowe). A tableteczki od bólu głowy są na wyciągnięcie ręki..

Potrafimy łykać je w niekontrolowany sposób i w niekontrolowanych dawkach, dosłownie na każdy ból, począwszy od tego lekkiego bólu głowy, po cięższe bóle menstruacyjne, bóle zębów, stawów i tp. Wszystko po to, aby go uciszyć i móc z powrotem normalnie funkcjonować. Działanie tabletek przeciwbólowych polega na zerwaniu połączenia nerwowego przez co bólu nie odczuwamy ale to nie oznacza, że organizm nadal nie sygnalizuje, że coś jest nie tak, a tym bardziej nie likwiduje to przyczyny. Takie działanie nie pozwala również dotrzeć i wsłuchać się w nasz organizm aby mu pomóc.

Organizm zawsze o swoje się upomni i nie da się go tak po prostu wyciszyć bez żadnych długofalowych konsekwencji..

Fakt, połknięcie tabletki jest najprostszym i najszybszym niekiedy rozwiązaniem ale na pewno nie zawsze jest najlepszym i najrozsądniejszym.

Często popijamy tym co mamy w danej chwili pod ręką. Pamiętajmy aby każdy lek popijać wodą, chyba, że wskazane jest inaczej.. Nie popijajmy ani colą, ani sokiem ani herbatą!

Ale czy łykanie tabletek przeciwbólowych przy pierwszej, lepszej okazji jest dobre, patrząc w perspektywie przyszłości stanu zdrowia naszego organizmu?

-oczywiście, że nie ! Leki przeciwbólowe łykajmy tylko w krytycznych sytuacjach, naprawdę gdy nie dajemy rady funkcjonować oraz gdy wszystkie inne naturalne metody zawiodły !

Najpierw krótko o najpopularniejszych, dostępnych na naszym rynku bez recepty lekach przeciwbólowych a dokładniej o ich substancji czynnej:

 

# Paracetamol – najpopularniejsza substancja o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Zawarta w preparatach tj: Apap, Codipar, Panadol, Efferalgan, Fervex czy Gripex. Jest substancją bezpieczną na błony śluzowe żołądka lecz stosowana w dużych dawkach może uszkodzić wątrobę. Przerażający jest widok w supermarketach preparatów z paracetamolem w dziale alkoholowym.. Pamiętajmy aby ich unikać, gdy spożywamy alkohol.. !

„Trucizna bez recepty”

Z tą substancją jesteśmy najmocniej zaprzyjaźnieni. Często łykamy wiele różnych preparatów jednocześnie, nie zdając sobie sprawy, że zażywamy jedną, tą samą substancję leczniczą, co może łatwo doprowadzić do przedawkowania. Blisko 50% przypadków niewydolności wątroby jest spowodowane nadużywaniem paracetamolu ! (Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków). Po spożyciu około 5g paracetamolu występują objawy ostrego zatrucia. Przeciętna dostępna na naszym rynku tabletka zawiera 500-700mg paracetamolu. Wystarczy, wobec tego 7-10 tabletek aby doprowadzić do ostrego zatrucia. Dlatego, zwracajmy uwagę na substancję czynną gdy zażywamy więcej niż jeden preparat przeciwbólowy i/lub przeciwgorączkowy o różnych nazwach handlowych.

 

# Ibuprofen – w preparatach tj: Ibum, Ibuprom, Nurofen i td. Wraz z Diklofenakiem, Ketoprofenem, Naproxenem, Aspiryną i td należą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), które niekorzystnie oddziaływują na ścianę błony śluzowej żołądka. Bardzo ważne jest aby nie zażywać jednocześnie kilku różnych preparatów przeciwzapalnych. Szczególnie Ibuprofenu z aspiryną..

„… ibuprofen zabija tysiące ludzi każdego roku …” Co takiego??

„Długotrwałe stosowanie dużych dawek leków przeciwbólowych, takich jak ibuprofen lub diklofenak jest równie niebezpieczne, w zakresie ryzyka zawału serca, jak stosowanie leku Vioxx, który został wycofany ze względu na potencjalne zagrożenia” (Reuters)

Vioxx – popularny niegdyś lek przeciwbólowy i przeciwzapalny. Wycofany ze względu na szkodliwe skutki uboczne.. szczególnie na serce.

 

# Pyralgina – metamizol. Popularny lek wykazujący działanie przeciwgorączkowe i rozkurczowe. Działa najsilniej przeciwbólowo z leków dostępnych bez recepty.

Może zabić?

„Wielu z nas leczy się na własną rękę. Ne zdajemy sobie sprawy, jak bardzo jest to dla nas groźne. Pyralgina – jeden z najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych – jest dostępna w Polsce bez recepty. W Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Szwecji sprzedaż leku – znanego tam jako metamizol – jest zakazana. Pierwszymi objawami agranulocytozy, choroby, którą może wywołać pyralgina, są dreszcze i podwyższona gorączka. Chory czuje się rozbity, wydaje mu się, że ma grypę. Później boli go gardło. Gorączka rośnie. Pojawia się martwica tkanek. W najcięższych przypadkach pacjent umiera z powodu ogólnego zakażenia.  – To jest choroba przypominająca AIDS, chory traci odporność – mówi prof. Witold Gomułka. – Ma wysoką gorączkę i skłonność do zakażeń. Pojawiają się owrzodzenia na błonie śluzowej jamy ustnej. Wszelkie zakażenia kończą się tragicznie.” 

 

Ból, niekiedy towarzyszy nam codziennie z powodu przewlekłych stanów zapalnych, które stale nosimy w sobie. Spowodowane są środowiskiem w jakim żyjemy: brakiem snu, permanentnym odwodnieniem, chronicznym niedożywieniem przy ciągłym obżarstwie, brakiem aktywności i przewlekłym stresem..

Przestraszeni, przerażeni..?

W żadnym wypadku nie było to naszym celem !

Apelujemy tylko o ostrożność w przyjmowaniu tak popularnych i łatwo dostępnych leków 🙂

 

Co zatem zrobić gdy boli??

                                   -O tym już niebawem w II części artykułu !

 

 

Zespół Farmy Świętokrzyskiej