Zingiber officinale

Bulwiaste kłącze z rodziny Zingiberaceae, cudowna przyprawa i wspaniała roślina lecznica.

Znana w Azji od 3 tysięcy lat, skąd właściwie pochodzi.. Ceniona w kuchni na całym świecie za intensywny ostry zapach i słodkawy posmak, szczególnie w kuchni azjatyckiej. W Polsce coraz chętniej stosowana przyprawa.

Bogaty w olejki eteryczne, głównie: zingerol, gingerol, zingiberen, borneol, cytral, kamfen, limonen, które stanowią ok. 3% masy.. gingerol wykazuje właściwości przeciwrakowe.

Zaś 100g kłącza zawiera:

2,3g białka

0,9g tłuszczu

2,4g błonnika

20mg wapnia

3,5mg żelaza

405mg magnezu

415mg potasu

 

 

 

O jego właściwościach medycznych można byłoby napisać książkę..:)

1)    ..pokarmowy

Likwiduje mdłości – pomocny w chorobie lokomocyjnej/morskiej oraz nawet w ostrych dolegliwościach u kobiet brzemiennych. Pomoc w niestrawności, środek przeciwwymiotny, łagodzący wzdęcia, zwiększający wydzielanie śliny i soków żołądkowych, poprawiający apetyt, działający rozkurczowo i żółciopędnie. Zwiększa wrażliwość wątroby na insulinę.  Pomocny w traceniu zbędnych kilogramów poprzez przyśpieszenie przemiany materii. Od dawna stosowany w chorobie wrzodowej, silniejszy od niejednego leku na chorobę refleksową żołądka (z grupy inhibitorów pompy protonowej).

2)    ..krwionośny

Obniża poziom cholesterolu we krwi. Przeciwdziała zakrzepom poprzez zmniejszenie agregacji (zlepianiu się) płytek krwi. Przyśpiesza krążenie krwi co powoduje lepsze ukrwienie. Obiecujące są wyniki badań z 2015 roku dotyczące obniżania poziomu cukru we krwi u cukrzyków typu II.

3)    ..nerwowy

Przez poprawę ukrwienia mózgu zwiększa koncentrację i wydajność umysłową. Leczy bóle głowy w tym również migreny oraz bóle menstruacyjne. Przeciwdziała obrzękom i pomaga zlikwidować bóle stawów i mięśni.

4)    ..oddechowy

Gdy dopada Cię jakakolwiek infekcja górnych czy dolnych dróg oddechowych, imbir jest jednym z obowiązkowych pozycji w domowej apteczce ! Cenny środek na przeziębienie. Łagodzi ból gardła, rozgrzewa i niszczy bakterie, wirusy i grzyby oraz pasożyty.. Silnie przeciwzapalny i przeciwbólowy!

Regularne spożywanie powoduje zwiększoną odporność na infekcje a gdy już coś „złapie” szybciej powrócimy do zdrowia..

Dodanie kilka plasterków do wody lub herbaty zadziała alkalizująco na nasz organizm..

To tylko część jego właściwości..

 

Ze względu na jego wszechstronne zastosowanie warto mieć go w kuchni !

Jak najlepiej go spożywać?

Surowe, świeże kłącze jako dodatek do wody, herbaty, koktajli, soków..

 

 

Nie tylko.. w kosmetyce stosowany: do kąpieli, w peelingu ciała, w maseczkach do twarzy i włosów.

 

Zespół Farmy Świętokrzyskiej