„Czysta 15”- jest to lista 15 owoców i warzyw z upraw konwencjonalnych o najmniejszej zawartości pestycydów opracowana przez EWG. Environmental Working Group jest amerykańską organizacją, która wydała przewodnik na podstawie wykonanych testów na kilkudziesięciu  tysiącach próbek żywności pod względem zdolności absorpcji środków ochrony roślin stosowanych w rolnictwie konwencjonalnym. Mimo, iż testy zostały przeprowadzone na próbkach żywności w Stanach Zjednoczonych, gdzie kalendarz oprysków jest inny niż w Polsce, to lista jest warta uwagi.

Pestycydy-środki szkodnikobójcze.. nie są obojętne dla organizmu człowieka jak również wpływają niekorzystnie na metabolizm chronionych roślin.

Spożycie jednorazowo dużej dawki wywoła ostre zatrucie. Jednak większe niebezpieczeństwo kryje się w regularnym spożywaniu mniejszych ilości, które dostarczamy każdego dnia z żywnością uprawianą konwencjonalnie. Te chemiczne substancje odkładane są w podskórnej tkance tłuszczowej i zaburzają funkcjonowanie układu odpornościowego, nerwowego a przede wszystkim układu dokrewnego (hormonalnego). Nie miejmy złudzeń, że to co zabija inne żywe organizmy nie ma wpływu na organizm ludzki. Nowotwory, wady wrodzone, uczulenia, niepłodność to tylko część skutków stałego narażenia na środki ochrony roślin..

Odpowiedni wybór warzyw i owoców jest w stanie zmniejszyć nawet do 90% ilość spożywanych przez nas pestycydów w żywności.

Doskonale wiemy, że najlepszym wyborem są warzywa i owoce ze sprawdzonych upraw ekologicznych, gdzie z poszanowania dla ziemi stosuje się, pochodzenia naturalnego środki ochrony roślin oraz nawożenie naturalnym kompostem, różnorodność upraw czy płodozmian.  

Kiedyś w/w zabiegi stosowane w rolnictwie były czymś zupełnie naturalnym i normalnym, niestety dziś żywność ekologiczna jest czymś „ekskluzywnym” na co nie każdy może sobie pozwolić.

Nie chodzi wyłącznie o kwestie finansowe ale również brak zaufania, dostępność, różnorodność produktów niekiedy są przeszkodą do zaopatrywania się w pełni ekologiczne.

Pocieszające jest jednak to, że świadomość społeczeństwa, dostępność produktów Eko/Bio/Organic jest coraz większa, a ceny tych produktów niższe. Dlatego kładziemy bardzo duży nacisk na program edukacyjny. Poszerzając cały czas swoją wiedzę, pragniemy przekazywać ją innym.

***

Niniejsza lista pomoże nam zorganizować zdrową kuchnię łącząc produkty konwencjonalne z ekologicznymi. Mądre wybory z pewnością zmniejszą ilość dostarczanych pestycydów do naszego organizmu.

1. Cebula
2. Kukurydza
3. Ananas
4. Awokado
5. Szparagi
6. Groszek cukrowy
7. Mango
8. Bakłażan
9. Kantalupe 
10. Kiwi
11. Kapusta
12. Arbuz
13. Słodkie ziemniaki (batat)
14. Grejpfrut
15. Grzyby

EWG opracowała również listę zwaną „parszywą dwunastką”, która zawiera produkty, których spożycie naraża nas na kontakt z około 15 różnymi środkami ochrony roślin.

1.  Jabłka
2. Seler
3. Truskawki
4. Brzoskwinie
5. Szpinak
6. Nektarynki
7. Winogrona
8. Słodka papryka
9. Ziemniaki
10. Borówki
11. Sałata
12. Jarmuż

Szczególnie te produkty starajmy się nabywać ze sprawdzonych upraw wolnych od szkodliwych środków ochrony roślin..

***

Co oprócz tego możemy uczynić ?

^ Jedz sezonowo i lokalnie

^ Myj dokładnie owoce i warzywa (zaleca się mycie w kwaśnym i zasadowym środowisku np.: w occie i sodzie oczyszczonej)

^ Woskowaną żywność najlepiej obrać ze skórki

^ Nie wybieraj owoców i warzyw tych o idealnym wyglądzie, najpiękniejszych

^ Kupuj u zaufanych dostawców

 

 Pamiętaj to Twój wybór ma wpływ na jakość dostępnych warzyw i owoców.. preferencje konsumenta są numerem jeden na producenta..

*** 

I najważniejsze: spożywaj jak najmniej przetworzoną żywność J

 

Zespół Farmy Świętokrzyskiej