Refluks, właściwie choroba refleksowa, której jednym z objawów jest zgaga. Przykrego pieczenie w przełyku chyba każdy choć raz w życiu doświadczył a najgorzej gdy doświadcza go stale…

Dodatkowymi objawami jest kwaśne odbijanie się, bóle w nadbrzuszu, nudności/wymioty, bóle w klatce piersiowej, przewlekły kaszel, chrypka.

Zacznijmy od anatomii tej części przewodu pokarmowego. Przełyk, „rurka” prowadząca z ust do żołądka, wyścielona nabłonkiem wielowarstwowym, powinna posiadać pH równie 5-6, oznacza to słabo kwaśny odczyn bliższy już obojętnemu (pH=7). Zaś żołądek, tak istotny „woreczek” wysłany przez nabłonek jednowarstwowy posiada już pH 1-2 (przynajmniej tak być powinno, niestety w praktyce często wygląda to inaczej).

Dlaczego od tego zaczęliśmy?

Aby zrozumieć przyczynę refluksu, czyli „zarzucania”, cofania się, wylewania się treści żołądkowej do przełyku, musimy znać podstawową budowę i panujące środowisko w każdym z tych odcinków przewodu pokarmowego. Każdy z nich jest przystosowany do pełnienia swojej szczególnej funkcji fizjologicznej. Jeśli jeden z elementów „całej układanki” nie działa prawidłowo, pozostałe nie będą w stanie w pełni wykorzystać swoich możliwości fizjologicznych. Zatem jakiekolwiek zaburzenie będzie rzutowało dalekimi konsekwencjami.

Przykładowo: nieodpowiednie pH w żołądku (za mało kwaśne) spowoduje niecałkowitą denaturację (zniszczenie struktury białkowej) pożywienia, co w konsekwencji doprowadza do dostania się nie „nadtrawionego” białka do jelit, gdzie ciężko organizmowi z niego pozyskać niezbędne aminokwasy. Również nieodpowiednie pH żołądka, odpowiednio nie wysterylizuje treści żołądkowej i obecność niepożądanych bakterii może zaburzyć florę bakteryjną jelit. A wiemy, że większość naszej odporności jest właśnie w jelitach.. odsyłamy do artykułu o probiotykach.

Zatem niedokwaszony żołądek doprowadza do:

choroby refleksowej przełyku, zgagi, odbijania się, niestrawności, wzdęć, uczucia pełności, infekcji jelitowych, biegunek lub zaparć..

A w konsekwencji jest przyczyną bądź jedną z przyczyn:

alergii pokarmowych, nietolerancji, zespołu jelita drażliwego, trądziku, chronicznego zmęczenia, niedoborów (głównie Fe i wit. B12), suchości skóry i włosów, słabych paznokci (podłużne prążki na paznokciach), astmy, osteoporozy, depresji, łuszczycy..

Właściwie każdej choroby autoimmunologicznej (!)

***

Najdziwniejsze, a może nie wywołujące zdziwienia jest to, że choroba refleksowa przełyku dotyczy krajów wysokorozwiniętych. Zła dieta, jedzenie w pośpiechu, stres, niewłaściwe łączenie produktów.. to tylko część z przyczyn.

Główną fizjologiczną przyczyną choroby refleksowej jest niedomykanie się zwieracza dolnego przełyku (LES). Innymi przyczynami są: spontaniczne relaksacje tego zwieracza, zaburzenia motoryki przełyku, przepuklina rozworu przełykowego, czynniki psychologiczne, stres..

Nieleczona może prowadzić do zmian nowotworowych.

To, co oferuje nam współczesna medycyna…

trafiamy z podstawowymi objawami do lekarza pierwszego kontaktu, zdiagnozowana zostaje choroba refleksowa lub nadkwasota żołądka (od razu nadkwasota?! Objawy nadkwasoty i niedokwasoty żołądka są identyczne!), dostajemy lekarstwa, którymi są zazwyczaj inhibitory pompy protonowej (IPP np.Omeprazol) lub blokery H2.

Są one bardzo niebezpieczne, krótki mówiąc „wyłączają” nasz żołądek na 24h i powodują niedobory wapnia w kościach. Dodatkowo zawierają aluminium, które odkłada się w naszych narządach. Nie będziemy zanudzać szczegółami farmaceutyków ale ich mechanizmem działania polega na zmniejszaniu kwasowości żołądka.. to znaczy, że zwiększają pH. Skutki uboczne, skutkami ubocznymi, ale..

najistotniejsze jest to, że napięcie zwieracza dolnego przełyku jest uzależnione od kwasowości żołądka, zatem zwiększając pH (obniżając kwasowość żołądka) zwieracz przełyku nie będzie dostatecznie zamykany co oznaczać będzie wylewanie się treści żołądkowej do przełyku (!) (!) Czy to pomoże na zgagę? NIEEE!!

Paradoksalnie medycyna obniża kwasowość żołądka gdyż to właśnie kwas podrażnia błonę śluzową przełyku powodując nadżerki i przykre dolegliwości.. lecz pomija fakt, iż zwiększenie kwasowości spowoduje zwiększone napięcie zwieracza przełyku.

Jeśli to jest przyczyną refluksu, to w łatwy sposób możemy się go pozbyć.

Jak zatem zwiększyć kwasowość żołądka?

  • `Ocet jabłkowy niepasteryzowany lub sok z cytryny. Wypijany z wodą kwadrans przed posiłkiem.
  • `Sól himalajska/kłodawska nieoczyszczona dodawana do 90% wypijanej wody w ciągu dobry. Lub kilka kryształków na język przed posiłkiem.
  • `Gorzkie zioła (np.: bylica piołun). Gorzki smak stymuluje wydzielanie soków trawiennych.
  • `Przyprawy: kozieradka, anyż, bazylia, cząber, kminek, kolendra, czarnuszka.
  • Ciekawostka: stosowanie przypraw zwiększa przyswajanie witamin z pożywienia!
  • `Krople żołądkowe – do kupna w każdej aptece.
  • `Betaina HCl (dostępna w PL w sprzedaży)

Jednak przy jej przyjmowaniu  NIE WOLNO przyjmować jednocześnie niesterydowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) lub kortykosteroidów (!)

Jej stosowanie po pewnym czasie (indywidualny u każdego) przywróci prawidłowe wydzielanie kwasu solnego w żołądku.

***

Innymi lekami oferowanymi przez medycynę są leki alkalizujące (również zmniejszające kwasowość żołądka tylko o innym mechanizmie działania) oraz substancje zwiększające napięcie zwieracza dolnego przełyku. Medycyna oferuje również zabiegi chirurgiczne.. ale to zostawmy wyłącznie do naszej wiadomości J

***

PRZEDE WSZYSTKIM MUSIMY SPRAWDZIĆ KWASOWOŚĆ NASZEGO ŻOŁĄDKA (najprościej w domu wykonać test z sodą oczyszczoną).

A następnie ZAKWASIĆ ŻOŁĄDEK wg powyższych zaleceń (!)

Do tego zmiana stylu życia, diety, zastosowanie naturalnych lekarstw jest w stanie uwolnić nas od przykrych dolegliwości.

„Jeśli nie spróbuję to się nie przekonam!”

1.    Kwasowość żołądka

2.    Styl życia

  • `Otyłość/nadwaga wiąże się ze zwiększonym ciśnieniem śródbrzusznym, które nasila objawy.
  • `Palenie tytoniu, tutaj chyba nie trzeba nic komentować..
  • `Spożywanie posiłków w SPOKOJU, przeżuwając POWOLI.. to znacznie zmniejszy objawy. Istotne jest aby bezpośrednio po posiłku nie przyjmować pozycji leżącej ani nie uprawiać intensywnej aktywności fizycznej.

3.    Dieta

`Wyeliminowanie bądź ograniczenie produktów zwiększających wydzielanie kwasu żołądkowego, potraw: ciężkostrawnych, produktów smażonych, potraw o wysokiej zawartości tłuszczu, produktów mocno przetworzone, cebuli i warzyw cebulowych, owoców cytrusowych, czekolady i wyrobów czekoladowych, ostrych przypraw (pieprz, ostra papryka, ocet, musztarda), mocnej herbaty, kawy, wszelkich napojów gazowanych, alkoholu..

Objawy mogą nasilać się po innych produktach, tych nie wymienionych powyżej. Reakcja jest cechą indywidualną, dlatego bardzo ważna jest ciągła obserwacja własnego organizmu!

4.    Preparaty lecznicze

 „W jednym z badań z zastosowaniem suplementu, zawierającego melatoninę (2,5 mg), L-tryptofan (25 mg), witaminę B6 (200 mg), kwas foliowy (10 mg), witaminę B12 (50 μg), metioninę (aminokwas; 100 mg) oraz betainę (100 mg), osiągnięto lepsze rezultaty niż przy użyciu omeprazolu. Po upływie zaledwie nieco ponad miesiąca wszyscy pacjenci przyjmujący suplement obserwowali całkowite ustąpienie objawów choroby (oraz brak działań niepożądanych) w porównaniu z dwiema trzecimi pacjentów z grupy przyjmującej omeprazol.”

*Melatoninę w Polsce dostaniemy bez recepty.

`zwiększenie spożycia antyoksydantów: codziennie przyjmować ok. 3g witaminy C, 400j.m. witaminy E i 100 μg selenu.

„W pewnym eksperymencie przeprowadzonym na zwierzętach wykazano, że ekstrakt ziołowy bogaty w antyoksydanty (pozyskany z Artemisia asiatica) działał wspomagająco w zapobieganiu i leczeniu zapalenia przełyku, które może towarzyszyć chorobie refleksowej przełyku”.

 ***

Zatem zastanówmy się kilkakrotnie zanim zaczniemy regularnie łykać tabletki przepisane przez lekarza.. a z pewnością możemy pomóc sobie i innym  

 

Zespół Farmy Świętokrzyskiej