Sezon na szparagi kwitnie – jedni je uwielbiają, inni omijają szerokim łukiem – bo smakują mało wyraziście i do tego nie są najtańsze. Jednak ze względu na ich właściwości odżywcze warto włączyć je do swojej sezonowej diety. Ta pożywna bomba w 100g produktu zawiera tylko 15 kcal!

Na polskich straganach bez problemu dostaniemy szparagi białe i zielone. Występuje jeszcze odmiana fioletowa, ale o ich zakup jest zdecydowanie trudniej.

Szparagi zielone wydają się smakować bardziej intensywnie, jednak to rzecz gustu. Ich plusem jest to, że nie zawierają włókien (łyko) i nie marnujemy ani kawałka z nich na obieranie – jest to zarówno oszczędność czasu jak i pieniędzy. Co istotne, zielone szparagi rosną na powierzchni ziemi (białe – pod, stąd różnica w kolorze), dzięki czemu mają więcej wartości odżywczych, w tym chlorofilu.

Warzywa te zawierają całą gamę istotnych składników, z uwagi na które wręcz trzeba urozmaicić wiosenny i letni jadłospis ich obecnością! Oto one:

 1. CHLOROFIL (tylko w zielonych):
 • oczyszcza organizm z toksyn, tym samym poprawiając obraz krwi
 • poprawia perystaltykę jelit oczyszczając przewód pokarmowy
 • naturalny antyoksydant
 • działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo i przeciwwirusowo
 • reguluje poziom cukry we krwi
 1. BŁONNIK
 • reguluje metabolizm glukozy (hamuje gwałtowne skoki glukozy we krwi) dzięki zmniejszonemu wchłanianiu węglowodanów
 • zwiększa perystaltykę jelit usuwając niestrawione resztki pokarmów
 • obniża poziom cholesterolu, w tym zmniejsza poziom lipidów i trójglicerydów
 • wiąże substancje toksyczne i metale ciężkie, dzięki czemu działa oczyszczająco i odtruwająco
 1. ASPARGINA
 • działa moczopędnie, przez co i oczyszczająco
 • poprawia samopoczucie, pamięć i koncentrację
 • stymuluje organizm do wytwarzania insuliny i glukagony
 1. ANTYOKSYDANTY: WITAMINY C i E wykazujące działania antynowotworowe
 2. WITAMINY Z GRUPY B wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego, sercowo-naczyniowego, wzmacniają działania układu odpornościowego
 3. GLUTATION działa przeciwnowotworowo i wspomaga regenerację wątroby. Jest to białko zbudowane z aminokwasów mających zdolność do wiązania toksyn.
 4. INULINA czyli naturalny prebiotyk, korzystnie działa na pracę układu pokarmowego
 5. WAPŃ będący podstawą mocnych i zdrowych kości
 6. POTAS niezbędny do utrzymania prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej oraz układu nerwowego.
 7. ŻELAZO dzięki którego obecności w hemoglobinie nasz organizm transportuje tlen, a w szpiku kostnym używane jest do wytwarzania czerwonych krwinek. Istotne jest, że obecność witaminy C w szparagach pozytywnie wpływa na przyswojenie żelaza w nich zawartego.

Jak widać, spożywanie tego odżywczego pokarmu pomoże nam nie tylko dostarczyć wielu cennych składników, ale także korzystnie wpłynie na profilaktykę chorób serca, na oczyszczanie wątroby (i całego organizmu). Szparagi stosowane są w leczeniu wielu dolegliwości nerkowych oraz naczyniowych, poleca się je także cukrzykom. Zatem nawet jeśli nie jesteśmy ich fanami, w sezonie warto sięgnąć po taką porcję zdrowia.

1 Comment

Comments are closed.