Czosnek. Może nie pachnie jak róża, w smaku ostry, ale ma w sobie to coś! Jakie są właściwości zdrowotne czosnku i dlaczego warto włączyć czosnek do swojej diety?

Chociaż pierwsze wzmianki o czosnku sięgają Konfucjusza i stanowią także część malowideł w piramidzie Cheopsa, to człowiekowi (w kuchni i w apteczce) warzywo to, wywodzące się z Azji, towarzyszy co najmniej 5 tysięcy lat.

Od najdawniejszych czasów medycyna ludowa korzysta z jego niezwykłych właściwości. Stosowany był, i nadal jest, w leczeniu wielu rozmaitych schorzeń, jak np. choroby zakaźne przewodu pokarmowego i skóry, pasożyty, choroby płuc czy górnych dróg oddechowych. Także używany był profilaktycznie, bowiem wiedziano, że hamuje rozwój bakterii i grzybów. Z czasem wiedza o czosnku była większa i większa. Zatem w czym może nam dziś pomóc włączenie go do codziennej diety?

Ostry czosnek od dawna słynie ze swoich leczniczych właściwości. Ma działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwwirusowe, przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze i rozrzedza krew. Obniża także ciśnienie krwi i poziom cholesterolu, zmniejsza ryzyko zachorowania na raka i usprawnia metabolizm żelaza.**

Do innych leczniczych właściwości czosnku należy dodać usuwanie zarobaczenia, niekorzystnych bakterii i drożdżowców (np. Candidia albicans), wspomaganie rozwoju korzystnej flory bakteryjnej jelit. Czosnek kontroluje także rozrost bakterii gnilnych, powodowanych przez jedzenie produktów pochodzenia zwierzecego, przejadanie się czy nieprawidłowe zestawianie pokarmów. Ponadto  stosowany jest na całym świecie także w leczeniu: czerwonki, oskrzelowego zapalenia płuc, gruźlicy, astmy, kataru siennego, biegunki, ukąszenia węża, boleriozy, infekcji wrzodowych, kurzajek, ropni i żółtaczki. Jest zalecany także po kuracjach antybiotykowych.

Najbardziej znaną i popularną właściwością zdrowotną czosnku jest jego działanie na przeziębienie. Dzięki właściwościom antywirusowym, antybiotycznym i napotnym dosknale sprawdza się przy leczeniu takich infekcji. Obniża także gorączkę

Mówi się, że czosnek jest naturalnym antybiotykiem, co jest prawdą. Dzieje się tak ze względu na składnik w nim zawarty – allicynę – substancję lotną, której najwięcej znajdziemy w świeżo zebranym czosnku. Naukowcy porównali moc allicyny do penicyliny i stwierdzili, że 1g allicyny ma moc 15g penicyliny! Innymi słowy: czosnek wspomaga układ odpornościowy i oddechowy oraz podnosi sprawność fizyczną i psychiczną.

Inną właściwością czosnku jest zdolność do wiązania i usuwania z organizmu metali, których obecność wywołuje wiele stanów chorobowych.

Istotnym dla osób jedzących mięso powinien być fakt, że warzywa zawierające siarkę – czyli m.in. czosnek (cebula, kapusta, brokuły) poprawiają trawienie białek i tłuszczów mięsa, choć oczywiście najlepiej tu sprawdzą się warzywa zielone.

Ciekawostki*:

* okłady z posiekanego czosnku usuwają obrzęki z czyraków

* dla ochrony przed czerwonką, np. podczas podróży, przeżuj ząbek czosnku przed spożyciem podejrzanej wody lub pokarmu

* przy zwykłym przeziębieniu, bólach gardła oraz bólach głowy i zatok trzymaj ząbek czosnku w ustach przez co najmniej 15 min., następnie go zjedz

* by zapobiec ukąszeniom komarów spożywaj czosnek przynajmniej raz dziennie

* czosnek dodany do jedzenia zwierząt domowych pomaga w pozbyciu się pcheł

* wlanie kropli olejku czosnkowego do kanału usznego pomaga pozbyć się zakażeń uszu (olejek czosnkowy: rozgnieć kilka ząbków czosnku i namaczaj w ok. 100 ml oliwy z oliwek przez 3 dni, następnie odsącz przez ściereczkę)

A jak włączyć czosnek do diety dziecka?

Surowe czosnek i cebula są zbyt pobudzające, by można byłoby stosować je w codziennej diecie dziecka. Jednak co kluczowe – zachowując pewną regularność, czosnek pomaga usunąć pasożyty z układu pokarmowego! Aby dziecko bez grymaszenia zjadło czosnek warto pokroić go na cieniutkie plasterki i umieścić między plastrami jabłka, które ukryje jego ostry smak.

Kto powinien unikać regularnego spożycia czosnku?

Na szczęście wyłączeń jest niewiele: skłonność do niskiego ciśnienia krwi, okres karmienia piersia oraz ostre nieżyty żołądka i jelit. Hm… czyli większość z nas straciła właśnie swoje wymówki!

Co ważne, nie tylko układ pokarmowy i immunologiczny odnoszą czosnkowe korzyści, ale także nasza wątroba bardzo lubi taką dietę! Uważaj jednak, by nie przesadzić z ilością I czasem stosowania: według zielarstwa chińskiego nadmiar czosnku może podrażnić bądź uszkodzić wątrobę i żołądek. Najmniejsza skuteczna dawka to 1/3 ząbka czosnku 2-3 razy dziennie!

Nie daj się zniechęcić zapachem!

Nikt z nas nie może sobie pozwolić na czosnkowy odór z ust, ale to nie powód by zrezygnować z tego wyśmienitego, naturalnego lekarstwa. Aby zneutralizować przykry zapach zaleca się łączyć czosnek ze świeżą pietruszką oraz mlekiem. Ponoć również goździki i wino potrafią poskromić tę woń. Angielski botanik Culpeper proponował żucie kminku i zielonej fasoli.

Przy obecnie ogromnej zachorowalności na choroby nowotworowe, ale także i inne schorzenia czy infekcje warto jednak przekonać się i przemycić do codziennej diety trochę czosnku oraz innych warzyw czy ziół.

Zachęcam do podzielenia się swoimi ulubionymi przepisami z dodatkiem czosnku! I do spróbowania czosnku marynowanego!

*P.Pitchford “Odżywianie dla zdrowia”

**J.Hever “Dieta roślinna na codzień”