Ciągle gdzieś gonimy, biegniemy. A przed Świętami to już w ogóle totalny kołowrotek! Często w takim pośpiechu sięgamy po gotowe dania, spożywamy je na szybko, aby tylko oszukać głód. Nie ma nic zdrożnego w tym, że czasem przegryziemy coś w drodze, ale tylko pod jednym warunkiem: to co jemy, musimy być zdrowe i wartościowe.

Zdrowe odżywianie bez stania w kuchni?

Dobrze jest raz na jakiś czas odpuścić sobie gotowanie i skorzystać z czegoś gotowego. Każdy potrzebuje oddechu, spróbowania nowych smaków. Takie wycieczki po gotowe dania często inspirują do poszukiwania nowych smaków i rozwiązań w swojej kuchni.

Przyznajcie, czy chciałoby Wam się zrobić lunch dyniowy z dodatkiem marchewki, soczewicy, z aromatycznymi ziołami? Dla niektórych to lada wyzwanie! Szczególnie, gdy nie wiemy jaki smak chcemy uzyskać. W takim słoiczku mamy i białko i tłuszcze i węglowodany. A co istotne: bez dodanego cukru! Zdrowo, pożywnie, szybko i tanio…

A może nie macie pomysłu na nowe pasty na kanapki? Pasztet z 4 ziaren? Soczewica czerwona, brązowa i zielona, cieciorka, słonecznik łuskany, siemię lniane. Ugotowanie, namoczenie, blendowanie… Ile to zajmuje czasu? Choć dla niektórych piętą achillesową jest doprawianie. To za słone, to za gorzkie, za mało pieprzu. I człowiek się zniechęca i wraca to swoich standardów. Skoro ktoś wymyślił genialny przepis, to po co poprawiać mistrza? 😉 Pozwólmy sobie czasem siegnąć po gotowe dania i przede wszystkim delektować się niezwykłym smakiem.

Wybieraj mądrze!

Wiele osób dbających o codzienne menu nie pozwala sobie na kupno przetworzonych produktów, jednocześnie marudząc, że gotowanie jest żmudne i czasochłonne. Jeśli jednak sięgniemy po produkty ekologiczne, co do pochodzenia których nie mamy żadnych zastrzeżeń, to co w tym złego? Ba! Dobrze mieć nawet zapas niektórych ‘gotowców’. Pasty i musy do chleba, sosy czy sałatki to obowiązkowe pozycje, których nigdy nie powinno nam zabraknąć w domowej spiżarni! Bardzo ważne jest to, że w naszych produktach nie ma dodanego cukru, występuje tylko ten naturalnie znajdujący się w owocach i warzywach. Co to oznacza? Że nasze przetwory są nie tylko smaczne, ale i zdrowe!