Jabłka to najbardziej popularne polskie owoce, którymi możemy cieszyć się niemalże cały rok. Są niezastąpione w kuchni, bowiem można ich użyć niemalże do każdego posiłku, zarówno na słodko i na słono. To także jedne z pierwszych owoców wprowadzanych do diety niemowląt, więc z pewnością muszą w sobie coś kryć! Zatem odkryjmy to!

Jabłka pochodzą z rejonu Morza Kaspijskiego, smakowali się w nich starożytni Grecy i Rzymianie. Wartość odżywcza jabłek zależy od ich odmiany, ale także dojrzałości i wielkości. Jednak wspólnym mianownikiem jest występowanie w nich witamin takich jak witamina C i witaminy z grupy B. Zawierają także liczne minerały, m.in. potas, wapń, fosfor, żelazo, krzem i chlor.

W medycynie naturalnej jabłka mają wiele prozdrowotnych i leczniczych zastosowań. Tarta, ugotowana pulpa jabłkowa stosowana jest przy biegunce u dzieci, a dla dorosłych w przypadku niestrawności czy choroby wrzodowej. Przy infekcjach gardła oraz w stanach zapalnych jamy ustnej poleca się parzyć herbatę z skórek jabłek.

Jabłka przeciw nowotworowi jelita grubego

Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej występujących nowotworów wśród Polaków. Niestety dzieje się tak w dużej mierze za sprawą złej diety. Dostarczamy organizmowi zbyt mało błonnika i w pewnym momencie przestaje on sobie radzić z trawieniem, przez co od środka zaczyna się psuć. Jabłka zawierają bardzo dużo błonnika, dzięki czemu wspomagają pracę jelit chroniąc je przed chorobami, a także eliminując zaparcia. Flawonoidy zawarte w jabłkach, także mogą wesprzeć nas w walce z tym nowotworem oraz profilaktycznie przed nim ochronić.

Dzięki zawartości błonnika organizm reguluje także poziom cukru we krwi. Utrzymanie odpowiedniej zawartości cukru oraz unikanie jego wahań, zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II.

Pyszny koktajl “szarlotka”:

  • szklanka mleka roślinnego (lub krowiego)
  • szklanka ugotowanej (nawet rozgotowanej!) kaszy jaglanej
  • duże jabłko (obrane i pozbawione gniazd nasiennych)
  • łyżeczka cynamonu

Wszystkie składniki łączymy i blendujemy na gładką masę! Jeśli wolicie rzadszy koktajl – dodajcie więcej mleka!