Burak to takie cudowne warzywo, które pasuje do wielu potraw i sam może stanowić super danie. A dziś przed Wami 2 odsłony: burak na słodko i burak na słono! Tylko zanim przejdziemy do przepisów, to przypomnimy jeszcze kilka jego właściwości.
Spożywanie buraka korzystnie wpływa na wzmocnienie serca, poprawę krążenia, oczyszczanie krwi, nawilżanie jelit. Jest dobrym źródłem żelaza i ponadto jest bogaty w krzem. A obok m.in. kapusty, marchewki, czosnku czy pora, jest warzywem o działaniu przeciwpasożytniczym. Razem z innymi słodkimi pokarmami roślinnymi (marchewka, dynia, pasternak) hamuje łaknienie na cukier.
Burak na słodko czyli ciasto buraczane!
Składniki:
- 200 g buraków pokrojonych na kawałki
- 120 g masła lub tłuszczu roślinnego, np. oleju kokosowego
- 250 g mąki
- 120 ml mleka lub napoju roślinnego
- 120 g ksylitolu
- dojrzały banan
- 2 jajka lub zamiennik
- 10 ml soku z cytryny świeżo wyciśniętego
- 2 łyżeczki octu
- 2 łyżki kakao
- 2 łyżeczki suchych drożdży
Przygotowanie:
Do mleka dodajemy sok z cytryny i odstawiamy aż się zetnie (ok. kwadrans). Do miski wsypujemy ksylitol, dodajemy buraki i banana i blendujemy/rozdrabniamy. Następnie dodajemy mleko z sokiem, jajka (lub zamiennik), masło i ocet i ponownie miksujemy. W kolejnym kroku przesiewamy mąkę i wsypujemy kakao oraz drożdże i miksujemy do uzyskania jednolitej konsystencji. Przelewamy masę do brytfanny/tortownicy i pieczemy w temperaturze 180 st przez 40 minut lub do suchego patyczka.
Burak na słono czyli wege burgery!
Składniki:
- 200 g kaszy jaglanej
- 180 g buraków pokrojonych w kawałki lub startych na dużych oczkach
- pół cebulki
- 2 ząbki czosnku
- 15 g masła lub oleju kokosowego (bezzapachowego)
- 50 g pestek słonecznika
- 15 ml octu balsamicznego
- przyprawy: sól, czarny pieprz, kmin rzymski
Przygotowanie:
Kaszę jaglaną gotujemy wg przepisu na opakowaniu. Buraki blendujemy lub trzemy na tarce na grubych oczkach. Cebulkę i czosnek siekamy i podduszamy kilka minut na średnim ogniu na maśle lub oleju kokosowym. Do rozdrobnionych buraków dodać ugotowaną kaszę, cebulkę, pestki słonecznika, ocet oraz przyprawy i dokładnie wymieszać, aż do uzyskania jednolitej konsystencji. W masy formujemy małe, płaskie kotleciki i układamy na blasze, na papierze. Pieczemy w temp. 220 stopni przez 10-12 minut z każdej strony.
Wege burgery z buraka możemy serwować z ulubioną surówką lub ogórkiem kiszonym lub przyrządzić jako kanapkę na ciepło z warzywami.
A TU (klik) znajdziecie banalny przepis na krem z buraka!
I nie zapomnijcie także o naszym autorskim musie buraczano-orzechowym!