Dieta w ciąży, dieta matki karmiącej piersią, dieta po porodzie, dieta po cesarskim cięciu… Kobiety są zalewane złotymi radami jeśli chodzi o ich żywienie i niestety często te rady udzielane są przez osoby, które o dietach, czyli tak naprawdę o zdrowym stylu życia, niewiele wiedzą.

Jak to jest z tymi dietami? Dziś pod lupę weźmiemy kobiety w ciąży, żeby było im łatwiej przejść przez tych 9 miesięcy i urodzić zdrowe dziecko.

Dieta w ciąży

Dieta w ciąży jako taka, czyli dedykowana paniom z brzuszkiem… tak naprawdę nie istnieje!!! Kobiety w stanie błogosławionym teoretycznie mogą jeść wszystko, pod warunkiem, że robią to z głową. 🙂 Naturalnie są produkty, które nie sprzyjają przyszłym mamom i zaraz o nich powiemy. Skupimy się też na sposobie przygotowywania posiłków, częstotliwości ich spożywania oraz na obiegowych opiniach, co pomaga nam na różne ciążowe dolegliwości. Zaczynamy!

Co jeść?

Wszystko, zgodnie z piramidą żywienia. Dużo świeżych warzyw, owoce, kasze, zdrowe tłuszcze. Dziecko do prawidłowego rozwoju potrzebuje wszystkich składników odżywczych, a wiadomo, że dostarcza je mama wraz ze swoim pożywieniem. Są produkty, które mogą działać wzdymająco (np. strączki, nabiał, śliwki) i jeśli przed ciążą przysparzały nam dolegliwości, to teraz warto ich unikać. Zakładamy, że wszyscy nasi czytelnicy znają zasady zdrowego odżywiania i w ich kuchniach królują dania gotowane na parze, pieczone czy podduszane. Dlatego naturalnym jest, że dla kobiet w ciąży też nie dedykujemy smażenia, szczególnie w głębokim tłuszczu, bo nikomu nie życzymy uczucia ciężkości czy sensacji żołądkowo-jelitowych. W czasie ciąży często zupełnie inaczej odbieramy smaki, zapachy i nie ma co się zmuszać do jedzenia, jeśli np. nasze ukochane buraki czy jabłka akurat nam nie podchodzą. Wrócimy do nich w swoim czasie. I to, co najważniejsze – nie jemy za dwoje! Jemy dla dwojga!

Co pić?

Wodę, owocowe herbatki, niesłodzone kompoty, koktajle, smoothie. Wszystko co nas nawadnia, a jeśli przy okazji dostarczymy sobie witamin i minerałów, to już w ogóle bajka! To co eliminujemy z diety, nie tylko w ciąży, to słodkie oraz gazowane napoje.

A suplementy?

Często lekarze na zapas przepisują kobietom “witaminki”. Jednak jeśli dbamy o to, co mamy na talerzu, to większość z pań nie potrzebuje faszerować się syntetycznymi produktami.

Domowe sposoby na dolegliwości

Najczęściej kobiety ciężarne skarżą się na nudności, opuchliznę, senność. Co z tym zrobić? Tak naprawdę – ile kobiet, tyle rozwiązań. Przy nudnościach u jednych sprawdzi się imbir (w różnych wariantach), u innych jabłka czy bułka z masłem lub herbata owocowa. To jest ogromne wyzwanie – próbować wszystkiego, aż znajdziemy coś, co na nas działa. Na opuchnięte palce, stopy dobrze robią chłodne kompresy i naturalnie spacery oraz odpowiednie nawodnienie organizmu. A senność? Jest na to jedna rada: trzeba po prostu iść spać!

Regularność posiłków

Ciąża ma to do siebie, że każdy tydzień jest inny, odczuwamy zmiany na różne sposoby i nasz organizm przyzwyczaja się do nowej sytuacji. Starajmy zachować się regularne odstępy między posiłkami, wtedy łatwiej będzie nam zachować odpowiednią masę ciała i nie zakłócić aż tak bardzo metabolizmu. Wiadomo, że im ciąża bardziej zaawansowana, to częściej sięgamy po jedzenie, ale wtedy po mniejsze porcje. I jest to jak najbardziej w porządku.

A co ze sportem?

Jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań medycznych, to aktywność jest wskazana każdego dnia! Nie tylko kobiety będą w lepsze formie fizycznej i poród będzie lżejszy, ale sport niezwykle wpływa na nasze samopoczucie i emocje! I zdecydowanie lepiej skorzystać z naturalnej produkcji endorfin i poczuć radość, niż spełniać swoje ciążowe (nie zawsze zdrowe) zachcianki.

Ciąża i poród to naturalne procesy dla organizm kobiety, już ewolucja o to zadbała! Bez względu na wszystko trzeba pamiętać, że zdrowie mamy i maleństwa jest najważniejsze!