Zima zbliża się wielkimi krokami. Pora się na nią przygotować, aby nas nie zaskoczyła, jak wrócimy zmarznięci z lodowiska czy śnieżnego spaceru. Dlatego warto w domu mieć składniki, by szybko przyrządzić rozgrzewające herbaty, zasiąść pod kocem z książką i cieszyć się dobrym dniem.

Rozgrzewające herbaty – kilka pysznych propozycji

Imbir w roli głównej

Nie mogło go tu zabraknąć, nie tylko z uwagi na właściwości rozgrzewające, ale także jako że jest naturalną bronią w walce z przeziębieniem. Ponadto, jego właściwości lecznicze obejmują także łagodzenie mdłości (ciąża, choroba lokomocyjna) i bólów menstruacyjnych, ułatwianie trawienia czy polepszenie krążenia krwi. A właściwe ukrwienie mózgu także wpływa na zwiększenie koncentracji i wydajność umysłową. Spróbujcie tej mieszanki:

Łyżeczkę ulubionej herbaty wsypujemy do filiżanki, zalewamy gorącą (prawie wrzącą) wodą i przykrywamy na kilka minut do zaparzenia. Następnie dodajemy kilka cienkich plasterków świeżo skrojonego imbiru (lub łyżeczkę mielonego), łyżeczkę soku z cytryny, 2 goździki i 2-3 plasterki jabłka. Gdy herbata przestygnie, opcjonalnie można posłodzić małą łyżeczką miodu. Jabłuszka z herbatki naturalnie można zjeść ze smakiem!

Cytrusy i korzenne aromaty

Cytrusy kojarzone ze słonecznym latem, doskonale sprawdzą się zimą, wzbogacając smak i aromat herbaty. Najlepiej do czarnej
bądź zielonej herbaty dodać wysuszoną skórę cytryny czy pomarańczy. A do tego koniecznie jeszcze szczyptę cynamonu oraz goździki. Wszystkie dodatki niech parzą się razem z herbatą przez kilka minut. A zimowy kubek możne też ozdobić plasterkiem świeżej pomarańczy lub cząstkami mandarynek!

I na koniec rozmaryn…!

Czy ktoś z Was rozważał w ogóle dodanie rozmarynu do herbaty? Rozmaryn wykazuje wiele właściwości leczniczych: obniża poziom cukru we krwi, łagodzi bóle żołądka i wspomaga pracę wątroby, a olejek rozmarynowy zwalcza bakterie i stosowany jest szeroko by wzmocnić kondycję włosów oraz na pamięć. Jak zatem przyrządzić herbatkę na rozgrzanie z nutą rozmarynu? 

Herbatę – czarną, czerwoną parzymy z gałązką rozmarynu i szczyptą czerwonego pieprzu. Jak troszkę przestygnie dodajemy plasterek grejpfruta i plasterek cytryny oraz kilka sztuk mrożonych malin (mam nadzieję, że latem zrobiliście zapasy na zimę). Napój można dosłodzić dodając sok z malin lub łyżeczkę miodu.

Uwaga! Kobiety w ciąży powinny unikać rozmarynu zarówno w postaci surowej, suszonej jak i olejku eterycznego z tego zioła.