To, że dzieci są największym skarbem wszystkich rodziców – wiemy. Tylko czasem zdarza nam się przedobrzyć, niestety w efekcie na niekorzyść dziecka. Ale wszystko da się naprawić. Tematem, który już chyba zawsze będzie nam spędzał sen z powiek to żywienie dzieci. Co im dać, czego unikać, co wybrać? Im wcześniej świadomie będziemy kształtować smaki i nawyki żywieniowe u naszych dzieci, tym szybciej będą same wiedziały co im służy i wyrosną na zdrowych i szczęśliwych ludzi. Oczywiście tylko wtedy, gdy sami będziemy dla nich przykładem w tej materii. Pewien czas temu pisaliśmy o rozszerzaniu diety dziecka (klik). Duży nacisk kładliśmy na to, by początek żywienia, obok mleka, należał do warzyw. Idealnym rozwiązaniem jest właśnie dynia, którą dziś przedstawiamy Wam w wersji dla dzieci, czyli prosto z Farmy: dyniowa uczta dla najmłodszych!

Dynia dla zdrowia

Właściwości zdrowotne dyni rzadko kiedy będą wykorzystywane u małych dzieci (na szczęście!), jednak warto pamiętać, że reguluje ona poziom cukru we krwi i pozytywnie wpływa na trzustkę a także ułatwia wydzielanie śluzu z płuc, oskrzeli i gardła.

Jest to doskonały wybór dla maluchów, bo to warzywo lekkostrawny, które także pomaga przy wszelkich problemach gastrycznych. A co ważne, szczególnie przy małych dzieciach – gotowana dynia niszczy robaki w jelitach, choć nie tak skutecznie jak jej ziarna, jednak na pewno jest to lepsze rozwiązanie niż sięganie po środki farmakologiczne.

Najbardziej podstawowym działaniem dyni jest wzmacnianie układu odpornościowego, między innymi za sprawą cynku, który wspiera nasz układ immunologiczny i pomaga rozprawić się z wolnymi rodnikami. To także źródło żelaza, magnezu, wapnia, a także witamin A, C, E oraz z grupy B.

Dyniowa uczta dla najmłodszych

Nasz produkt został przygotowany z myślą o najmłodszych ze zdrowych, wartościowych produktów ekologicznych, bez dodatku cukrów i soli. Bazą jest dynia butternut oraz marchewka i ryż z dodatkiem oleju kokosowego. Składniki te dostarczają nie tylko witamin i minerałów, ale także podstawowych składników odżywczych: białka, węglowodanów i tłuszczu, a także błonnika. Jest to rozwiązanie doskonałe nie tylko w podróży, gdy chcemy zadbać o dietę dziecka, ale także w domu, gdyż może stanowić zarówno samodzielny posiłek (dla najmłodszych) jak i bazę do eksperymentów kulinarnych na dalszych etapach wprowadzania pokarmów.

Wystarczy dodać pokrojone w kostkę warzywa, takie jak pietruszka, ziemniak, seler oraz troszkę groszku, fasoli i już mamy pyszną potrawkę. Nasza uczta może być także bazą do zupy wielowarzywnej lub sosem, gdy chcemy zaserwować dziecku np. rybkę czy kotleciki warzywne. Jesteśmy przekonani, że jak nasze pociechy raz spróbują, to będą chciały często robić sobie dyniową ucztę!