Dziś świętujemy Dzień Pozytywnego Myślenia. Czy pozytywne myślenie ma jakikolwiek wpływ na nasze zdrowie czy dietę? Zdecydowanie tak! Nastawienie – oczywiście to przepełnione dobrą energią – jest kluczem do tego, aby codziennie rano wstać z uśmiechem na ustach, podejmować zdrowe wybory żywieniowe, ruszać się i znajdować czas na relaks. A to jest podstawą, by żyć w zdrowiu i harmonii.

Pozytywne myślenie a choroby

Coraz to liczniejsze badania pokazują, że jednym z głównych podłoży dla wszelakich chorób jest stres, przemęczenie organizmu oraz nie radzenie sobie z emocjami. Wpływem kondycji naszego umysłu na nasze ciało i działanie jego narządów zajmuje się psychosomatyka, która traktuje człowieka holistycznie. Mimo, że mechanizmy pojawiania się różnych chorób nie są do końca klarowne, wśród wielu z nich da się znaleźć chemiczne, biologiczne dowody na to, że takie zjawisko mają miejsce. Przykładem może być wpływ stresu – czyli nadwyrężona praca nadnerczy – na występowanie m.in. nadciśnienia tętniczego czy cukrzycy. Naturalnie schorzenia te mogą dotknąć każdego narządu. Najczęściej jednak potwierdza się udział czynników psychologicznych na rozwijanie się takich chorób jak:

  • choroba wrzodowa żołądka,
  • astma,
  • RZS,
  • nadczynność tarcycy,
  • AZS
  • czy wspomniane nadciśnienei tętnicze i cukrzyca.

Niestety lista ta się stale poszerza i obejmuje także takie przypadłości jak otyłość, migreny czy zaburzenia snu i choroby autoimmunologiczne.

Jak zmienić swoje myśli?

Jak widzimy, uczciwe i głębokie spojrzenie w swoje wnętrze może pomóc nam obronić się przed wieloma chorobami. Kluczem jest wyćwiczenie umiejetności radzenia sobie w różnych sytuacjach Ale jak to zrobić? Kluczem jest uświadomienie sobie, że tylko my jesteśmy odpowiedzialni za siebie, to jak odbieramy rzeczywistość a tym samym za nasze zdrowie. Warto sięgnąć po fachową literaturę (doskonały w temacie pozytywnego myślenia czy entuzjazmu jest Norman V.Peale) i codziennie małymi krokami ćwićzyć się w pozytywnym postrzeganiu świata. Polecam rozpocząć dzień o wdzięczności za to co mamy. I zakończyć go podsumowując i przypominając sobie wszystkie miłe chwile, które nas spotkały. Nic nie kosztuje nas uśmiech, więc nie bójmy się go rozdawać, nawet obcym ludziom. Wygospodarujmy chwilę na relaks, czy to będzie książka czy spacer – nie ma znaczenia, ważne byśmy dobrze się z tym czuli. I przede wszystkim zkażdej trudnej sytuacji wyciągajmy wnioski na przyszłość, szukajmy nowych rozwiązań i nie popełiajmy starych błędów. I co istotne, nigdy nie dawajmy się wciągnąć w emocjonalne rozgrywki innych osób! Jeśli możemy, wesprzyjmy, ale nie bierzmy na siebie problemów i trosk całego świata!

Jeśli pozytywnie ukierunkujemy nasze myśli i wypełnimy je dobrą energią, to autmatycznie (z czasem oczywiście) porzucimy także stare, złe przyzwyczajenia i wprowadzimy nowe nawyki, które pomogą nam żyć zdrowo i szczęśliwe.