Kontynuując nasze noworoczne wyzwanie warzywno-owocowe, dziś zachęcamy do zaplanowania na luty większych zapasów takich warzyw jak: kapusta, por, pietrusza. Natomiast lutowym owocem, po styczniowym awokado jest jabłko. O ile kapusta, szczególnie kiszona, w zimowym sezonie jest oczywistym wyborem, to… czemu akurat por i pietruszka?

Są to w naszej kuchni zaniedbywane warzywa, dlatego im wcześniej je odczaruejmy, to jest większa szansa, by gościły w naszych jadłospisach codziennie! Przeczytajcie jakie mają właściwości

Kapusta, por, pietruszka

Kapusta to nieskokaloryczne warzywo, dlatego często powinno lądowac na talerzu, nie tylko osób będących na diecie redukcyjnej. Duża zawartość błonnika sprawia, że po jej konsumpcji przez długi czas odczuwamy sytość. Królową witamin w kapuście jest witamina K, niezbędna przy zaburzeniach krzepliwości krwi. Naturalnie, szczególnie w kapuscie kiszonej, wystepuje także witamina C czy A i z grupy B. Spożycie kapusty wspiera prawidłowa motorykę jelit czy ułatwia detoksyfikację organizmu. Jest warzywem, którego nie może zabrkanąć, gdy zależy nam na wysokiej odporności organizmu.

Więcej o kapuście przeczytacie w tekście “Kapusta wraca do łask” (klik).

Por to krewny cebuli i czosnku, który nada wyrazu każdej potrawie. Ale nie tylko o smak tu chodzi! Jak wszystkie rośliny cebulowate jest niezastąpiony przy “oczyszczaniu naczyń krwionośnych” – wspiera usuwanie z nich złogów. Stosowany także przy szeroko pojętym oczyszczaniu organizmu – zarówo walce z pasożytami czy przy usuwaniu toksyn. Z kluczowych pierwiastków znajdziemy w nim dużą zawartość żelaza, ale także wapń, potas, fosfor, sód i siarkę oraz witaminy.

Co nieco więcej o porze poczytacie TU (klik).

Pietruszka jest niedocenianym warzywem, gości w sałatkach jarzynowych czy składnikach warzywnego bulionu. Bardziej powszechan jest jej natka. A to błąd!  W jej korzeniach pietruszki znajdziemy przeciwutleniacze, witaminy czy sole mineralne. Pietruszka wykazuje właściwości wiatropędne oraz wspiera trawienie i przyswajanie pokarmów. Spożywanie korzenia pietruszki może załagodzić stany zapalne nerek i pęcherza, bowiem działa moczopędnie. 

Jabłka

Jeden z najpopularniejszych owoców w naszym kraju! Szczycą się występowaniem w nich witamin takich jak witamina C i witaminy z grupy B. Zawierają także liczne minerały, m.in. potas, wapń, fosfor, żelazo, krzem i chlor. Mają liczne zastosowania nie tylko w kuchnie, ale także przy naturalnych sposobach wspierania zdrowia. Często wykorzystywane przy wszelkiego rodzaju niestrawnościach. Są niezastąpionym źródłem błonnika, który nie tylko reguluje pracę jelit i dba o utrzymanie odpowiedniego poziomu cukru, ale także jest pierwszym narzędziem w profilaktyce nowotworu jelita grubego.

Zerknijcie do czego wykorzystać jabłka różnych odmian – więcej o nich pisaliśmy TU (klik)!

A  już niebawem przepisy z wykorzystaniem naszych lutowych bohaterów!