Coraz częściej zwraca się uwagę na to, jak szkodliwe są różne produkty chemii zarówno gospodarczej jak i kosmetycznej. Co wybrać, na co zwrócić uwagę, by stworzyć czysty dom bez chemii i dzięki temu zadbać o swoje zdrowie? Na pewno warto wybrać produkty, do użycia których nie będziemy musieli zabezpieczać się tak szczelnie ja ta pani…

Dom bez chemii

Jedni lubią, inni nie, ale nie zaprzeczycie, że czasem sprzątnąć potrzeba. Nie tylko by było ładnie i pachnąco, ale by pozbyć się nieproszonych wirusów czy bakterii. Cudownymi środkami, które bez szkody dla zdrowia można z powodzeniem stosować przy małych i dużych porządkach są… ocet i soda!

Kilka pomysłów na zdrowe środki czyszczące!

Mleczko czyszczące:

  • 1/4 mydła w płynie – polecamy mydło kuchenne
  • 3/4 szklanki sody oczyszczonej
  • opcjonalnie: kilka kropelek olejku eterycznego

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy w miseczce i używamy do czyszczenia umywalek, wanien, brodzików czy sedesów. Po czyszczeniu, szmatką z octem można nadać jeszcze większy połysk sprzątanym powierzchniom!

Szybko wyczyszczony sedes!

Do sedesu wlewamy ocet (ok. 1/2 szklanki) oraz tyle samo gorącej wody. Zostawiamy na chwilę, po czym dodajemy 1/4 szklanki sody oczyszczonej. Jak ustąpi burzliwa reakcja, czyścimy szczotką do wc. Tej mikstury można użyć także do udrażniania rur. Jeśli nie lubicie zapachu octu, to dodajcie kropelkę olejku eterycznego. Naturalnie alternatywą jest płyn Klar lub Winnis, dla tych, którzy wolą skorzystać z gotowych, dobrych rozwiązań.

Błyszczące okna i lustra, bez smug!

Dobrze jest widzieć co się dzieje za oknem, choć ta czynność raczej do moich ulubionych nie należy. Ale odkąd zdobyłam nowy przepis na płyn do szyb, który nie pozostawia smug, odhaczam to zadanie na liście porządków z mniejszym napięciem.

Cóż to za specyfik? Otóż do butelki z atomizerem dodajemy:

  • 1/2 objętości wody
  • 1/4 objętości octu
  • 1/4 objętości alkoholu
  • 10-15 kropelek olejku eterycznego z cytryny lub 2 łyżeczki kwasku cytrynowego rozpuszczonego w ciepłej wodzie

Wszystkie składniki mieszamy i gotowe! Na szczęście na rynku są także produkty, które także z powodzeniem doczyszczą najbardziej zaniedbane szyby, a przy tym nas nie trują jak typowe płyny z supermarketów. Polecamy płyn do szyb Klar oraz płyn do mycia szyb i płaskich powierzchni Winni’s.

Chcesz wiedzieć więcej o eko sprzątaniu: przeczytaj o zdrowych produktach idealnych do wiosennych porządków!