Kontynuując nasze całoroczne wyzwanie, w marcu zaprosimy do naszych kuchni 2 owoce i 2 warzywa. Akcent polskości zapewnią seler i fasola, a egzotycznych bodźców dostarczą mango i ananas. I przed Wami na początek garść informacji o właściwościach jakie mają nasi wiosenni faworyci. A w następnym wpisie kilka pomysłów na wykorzystanie w kuchni!

Seler

Seler w postaci zarówno łodygi jak i korzenia to naturalne rozwiązanie na wysokie ciśnienie (także w ciąży!). Dzięki dużej zawartości sodu warto rozważyć wymianę soli właśnie na to warzywo. Ponadto jest warzywem bogatym w krzem, który sprzyja odbudowani tkanki łącznej, układu kostnego i naczyniowego. Działa ponadto oczyszczająco. Szczególną właściwością selera naciowego jest to, że jego przegryzanie hamuje apetyt,w tym na słodkie!

Fasola

To jeden z pierwszych wyborów, jeśli chcemy zastąpić białko zwierzęce tym pochodzenia roślinnego. Jest bogata w takie minerały jak potas, wapń czy fosfor oraz szereg witamin, a w niektórych jej odmianach spotkamy spore ilości żelaza, selenu czy kwasu foliowego. Bogactwo błonnika pomaga przyspieszyć metabolizm i usunąć szkodliwe substancje z organizmu. Jedynym jej minusem jest fakt, że może powodować gazy i wzdęcia, jednak dodanie do fasolowych potraw i do gotowania kminku – rozwiąże ten problem! Nie bójmy się także sięgać po kiełki fasoli! Ale to temat an osobny wpis (już niedługo). Wzmacniają one odporność oraz układ nerwowy.

Mango

To owoc, który uznaje się za jeden z najbardziej pożywnych produktów na świecie. Jest bogatym źródłem antyoksydantów, szczególnie jeśli chodzi o występowanie witamin A, C, E, które ponadto mają wiele innych zastosowań. Więcej o witaminach przeczytacie TU i TU. Jest to owoc, który wspiera nas przy podwyższonym ciśnieniu, a także pomaga uregulować poziom cukru we krwi. Co ciekawe, owoc mango jest szeroko wykorzystywany także w… kosmetyce! Doskonale nawilża i odżywia skórę.

Ananas

Po ananasa sięgają wszyscy, którzy cenią sobie osiągnięcia medycyny niekonwencjonalnej. Ananasa można wykorzystać m.in. do leczenia infekcji układu oddechowego. Doskonale poprawia trawienie i wspiera oczyszczanie układu pokarmowego z pasożytów. Ponadto wykazuje działania przeciwbólowe – z uwagi na  zawartość bromelainy, która łagodzi ból i zmniejsza stany zapalne. A to wszystko dzięki dużej zawartości witamin, minerałów i enzymów o wielu właściwościach leczniczych. 

Na co macie największą ochotę?