U progu lata jak bumerang wraca pytanie: co pić i ile, aby zachować odpowiednie nawodnienie oraz dlaczego równowaga wodna w naszym organizmie jest tak ważna?

Każdy organizm potrzebuje inne ilości płynów, aby dobrze i zdrowo funkcjonować. Zależy to od masy ciała, wieku, trybu życia i aktywności. Ale jedno jest pewne: wody potrzebuje każdy. Jest ona najlepszym filtrem, nośnikiem i wsparciem dla ciała jak i umysłu. Umysłu? Ależ tak! Gdy obserwujemy, że zaczynamy się źle czuć, jesteśmy zmęczeni, boli nas głowa czy mamy problemy z koncentracją, to zwykle jest to sygnał od organizmu: odwadniam się, napój mnie, proszę!

Co pić w letnie dni?

A może lepiej zapytać: czego jednak nie pić? Zdecydowanie kawy czy czarnej herbaty, które nas odwadniają. Dorzućmy do tego jeszcze wszelkie słodzone napoje oraz alkohol. Czyli co zostaje?

Woda. I o tym wiemy, że to klucz do sukcesu. Ale my chcemy więcej i bardziej różnorodnie. W ciepłe dni, nasz organizm aby się ochłodzić i utrzymać odpowiednią temperaturę ciała poci się. I to zdrowy objaw, który pokazuje, że wszystko tam w środku gra. Jednak wraz z poceniem się usuwane są liczne mikro i makro elementy, które stale powinniśmy uzupełniać. Dlatego doskonale sprawdzą się tu takie napoje jak wszelkiego rodzaju koktajle i smoothie.

Jak przyrządzić zdrowy i dobry koktajl? 

Pierwszy warunek to: przygotowujemy go na wodzie! Ewentualnie z dodatkiem świeżo wyciśniętego soku z warzyw czy owoców.

Druga sprawa: nie dodajemy cukru, który zatrzymuje wodę w organizmie, a przy okazji niszczy odporność. Jeśli potrzebujemy naprawdę ciut się dosłodzić, to w ostateczności wybierzmy odrobinę miodu lub ksylitolu. Ale tylko odrobinę! Słodki smak powoduje wzmożenie pragnienia i o ile zaspokoimy je wodą, to dobrze, ale często nasz mózg podpowiada, że płyn płynem, ale on chce więcej słodyczy! Nie dajmy się na to naciągnąć!

Trzeci krok: bazujemy na świeżych warzywach i owocach. Im więcej zawierają w sobie wody, tym lepiej. Ważne jest, aby te składniki mieszać/ blendować w całości i nie na bardzo gładki mus. Im bardziej nienaruszona struktura, tym zawarty w nich błonnik będzie lepiej oczyszczał nasz organizm.

Jak pić, by prawidłowo się nawadniać?

Wiemy juz co pić, więc zostaje pytanie jak? W przypadku diety wszyscy wiemy, że spożywanie mniejszych ale częstszych porcji jest zdrowsze dla organizmu. A czy z wodą nie jest odwrotnie, że lepiej na raz wypić kilka szklanek wody i mieć spokój na długie godziny? Zdecydowanie nie! Zasada “mniej a częściej” jak najbardziej odnosi się także, do dostarczania płynów do organizmu. Aby odbudować swoje zasoby, odwodniony organizm będzie potrzebował czasu, aby zaspokoić potrzeby każdej komórki. A dostarczając mu zbyt dużej ilości wody naraz, obciążamy układ krążenia czy nerki. Częste picie, ale w małych ilościach daje gwarancję prawidłowego zagospodarowanie wody przez organizm. Tym samym, nie można dostarczyć organizmowi wody na zapas!

Pamiętajcie także, że doskonale gasi pragnienie oraz dostarcza wielu cennych składników także woda kokosowa – więcej o niej przeczytacie TU (klik).