Mamy wiele rozgrzewających przypraw o jednoczesnych właściwościach leczniczych. Należą do nich też goździki. Ostatnio zapoznaliśmy Was z imbirem (przeczytajcie TU), przed nami jeszcze chociażby kurkuma, pieprz czy kardamon. A dziś poznacie więcej zastosowań tych małych pałeczek, które znane są jako remedium na ból zęba. Ale nie tylko!

Goździki – co to za przyprawa?

W dalekiej Azji i Afryce rosną wiecznie zielone drzewa – goździkowce korzenne. A znane nam goździki to ich suszone pąki kwiatowe. Znane od ponad 2000 lat, szeroko wykorzystywane w różnych dolegliwościach i stanach chorobowych. Kojarzone często jako przyprawa do pierników czy grzanego wina, skrywają w sobie moc cennych właściwości. Głównie za sprawą kluczowego składnika – eugenolu. Nadaje on charakterystyczny smak i zapach goździkom. Ponadto substancja ta łagodzi i hamuje rozwój różnorodnych stanów zapalnych. W medycynie ludowej głównie używano ich jako środka odkażającego, znieczulającego i odświeżającego oddech. Legendy głoszą, że w starożytnych Chinach, każdy kto czekał na audiencję u cesarza musiał rzuć goździki, aby władca nie czuł nieprzyjemnego zapachu z ust. 

Właściwości i zastosowanie goździków

Goździki są cennym źródłem wielu witamin i minerałów. Znajdziemy w nich między innymi: witaminy A, K, E, D, C, witaminy z grupy B (2, 6, 12), potas, cynk, wapń, magnez. Dzięki temu naturalnie możemy wzmocnić nasz organizm i budować odporność. Jednak jest jeszcze wiele zastosowań, które czynią z goździków prawdziwy skarb:

  • działają łagodząco na ból głowy czy zębów
  • wspierają produkcję insuliny i obniżając poziom cholesterolu
  • udrożnią zatkany nas, złagodzą ból gardła i kaszel
  • łagodzą i eliminują niestrawności i zaburzenia łaknienia
  • pomagają w miejscowych urazach i stanach zapalnych
  • łagodzą stres i dodają dobrej energii (pobudzają)
  • zwalczają pasożyty

Te właściwości lecznicze i wspomagające pokazują, jak zwykłe przyprawy mogą nam pomóc z różnymi dolegliwościami. Nawet profilaktyczne ich stosowanie w daniach, herbatach czy deserach sprawi, że nasz organizm będzie sam skuteczniej walczył z wszelkimi stanami zapalnymi, a my będziemy pełni energii.

A na koniec warto wspomnieć, że wszelkiego rodzaju robaczki, muchy, komary czy mole bardzo nie lubią tego zapachu, więc to dobry sposób by je wypłoszyć z naszych domów!