Woreczek na żywność – czy to po prostu trend zakupowy czy świadomy zdrowy wybór? Czy ma być niezwykłym dziełem sztuki czy jednak przede wszystkim użytecznym gadżetem? I czy w ogóle jest nam potrzebny?

Z wielu stron zalewają nas druzgoczące raporty i okropne statystyki! Nagłówki gazet krzyczą i ostrzegają:

“Za kilka lat w oceanach będzie więcej plastiku niż ryb!”

“Zasoby wody kurczą się w zastraszającym tempie!” 

Czy możemy coś z tym zrobić? Czy jest ratunek dla naszej planety? A może to nie my, ale inni powinni się tym martwić? Jeśli zależy nam na długim, przyjemnym życiu i zostawieniu następnym pokoleniem dobrego miejsca do życia, to jak najbardziej wszystko jest w naszych rękach!

Wielorazowy woreczek na żywność i torba na zakupy

Powoli torba foliowa staje się symbolem ignorancji ekologicznej. Zarówno ten, co kupuje reklamówki jak i ten, co je sprzedaje, zaczyna być postrzegany jako niszczyciel planety. Wiele sklepów wychodzi już nam naprzeciw, eliminując dostępność bezpłatnych foliówek oraz umożliwiając zakup do własnych pojemników. I to jest piękne. My także odpowiadamy na Wasze potrzeby, dlatego też produkty pakowane są w biodegradowalne opakowania, a w naszym asortymencie pojawiły się także bawełniane torby na zakupy i woreczki na żywność. O ile torbę na zakupy wiemy jak używać, to niektórzy pytają o woreczki – czy nadają się do wszystkiego? Otóż główne zastosowanie woreczków to przede wszystkim zakupy owoców i warzyw. Innymi słowy, mają zastąpić tzw. “zrywki” czyli foliowe torebki, które de facto są produktem jednorazowym, pochłaniają mnóstwo wody i energii przy ich produkcji i zanieczyszczają ziemię, z uwagi na bardzo długi czas rozkładu. Jednak woreczki możemy także zastosować do zakupów innych produktów. Z uwagi na gramaturę raczej nie wykorzystamy ich do kupienia płatków owsianych czy otrębów. Jednak idealnie sprawdzą się przy zakupie bakalii, orzechów a nawet… luzem pakowanych słodyczy, np. cukierków czy ciastek na wagę.

Żeby mieć je zawsze pod ręką, wystarczy po prostu kilka sztuk wrzucić do torby zakupowej i już!

Czy jestem eko?

Bycie ekologicznym i żyjącym w zgodzie z naturą to nie tylko stan, gdy posiadamy woreczek na żywność czy zakręcamy wodę podczas mycia zębów. To coś więcej. Osoba, której losy planety są ważne podejmuje wiele działań ku jej ochronie. W zakresie szeroko pojętego żywienia, to głównie:

  • kupuje bio produkty, wolne od pestycydów i chemicznych środków ochrony roślin
  • ogranicza spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego
  • eliminuje plastikowe opakowania, na rzecz wielokrotnego użytku, m.in. nie pije wody butelkowanej
  • segreguje odpady biodegradowalne
  • podczas zakupów używa własnych pojemników i opakowań wielokrotnego użytku
  • dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi

Z okazji zbliżających się Mikołajek, naszła nas taka refleksja, że zamiast kolejnej pary skarpet, czekoladek czy zestawu kosmetyków lub książek, warto najbliższym podarować ekologiczny zestaw torba+woreczek! Wierzymy, że taki upominek będzie strzałem w dziesiątkę, a matka ziemia nam to wynagrodzi!