I nadszedł grudzień – ostatni miesiąc naszego roślinnego wyzwania. Przez cały rok zachęcaliśmy Was, abyście spożywali więcej warzyw i owoców, a na zakończenie jako podsumowanie i zwieńczenie realizacji tych postanowień mamy dla Was grzyby!

Stanowią one odrębne królestwo wielokomórkowych organizmów i występują na całym świecie. Część z nich jest jadalna, część może stanowić zagrożenie dla zdrowia i życi ludzi. Mają ogromne znaczenie dla zachowania równowagi w świecie roślin i zwierząt. Ale dla przemysłu (głównie spożywczego) ich rola też nie jest obojętna.

Grzyby – właściwości odżywcze

Dziś pora rozprawić się z mitem, że grzyby są bezwartościowe i jedynie podnoszą walory smakowe różnych potraw. Bo kto nie lubi wigilijnych uszek, pierogów z kapustą i grzybami czy kremu z borowików? 

Mimo, że w większości składają się z wody (60-90%), to pozostałą ich część stanowi głównie… białko! O to o bardzo wysokiej przyswajalności. Zaraz za białkiem kluczowa jest obecność błonnika, wspierającego funkcje trawienne układu pokarmowego. Podstawowym pierwiastkiem występującym w grzybach jest potas, który kontroluje ciśnienie krwi, poprawia koncentrację. Obok niego znajdziemy także:  żelazo, wapń, fosfor, jod, selen, sole magnezu. Ale to także źródło witamin, szczególnie tych z grupy B. Ich zawartość ocenia się na większą niż nawet w warzywach! Niektóre z grzybów są także bogate w witaminę D – należą do nich podgrzybki i borowiki. Znajdziemy w nich także niewielki ilości witaminy C. Ogromna ilość gatunków wykazuje wysoką zawartość substancji antyoksydacyjnych, co oznacza, że ich działanie przeciwutleniające jest naturalną profilaktyką chorób nowotworowych. Przyznacie, że warto po nie sięgać?

Podejmowano wiele prób i wysiłków, by stworzyć kontrolowane hodowle grzybów w celach przemysłowych, jednak zdecydowanie lepiej grzyby czują się na wolności.

Przemysł grzybny

Wiele gatunków grzybów jest wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu. Od wieku ich obecność jest kluczowa dla rozwoju kultury, pracy, bowiem na ich bazie wytwarza się chleb i wino. W przemyśle spożywczym stosowane są zarówno do produkcji serów, alkoholu czy wspomnianego pieczywa. Część z nich wykorzystywana jest do przygotowywania różnego rodzaju dań. Z tym, że trzeba być bardzo ostrożnym przy ich konsumpcji, aby nie zatruć organizmu szkodliwymi toksynami. Ponadto, grzyby wykorzystywane są także w farmakologii – z ich udziałem produkuje się wiele leków (m.in. antybiotyków) ale także enzymy czy związki organiczne jak np. kwas cytrynowy.

Jak widzicie, grzyby to nie tylko borowiki, z których przyrządzimy pyszną zupę krem. To całkiem spora gałąź przemysłu, a wachlarz ich wykorzystania jest bardzo szeroki. Mamy nadzieję, że zainspirowaliśmy Was, to zgłębienia grzybowego tematu i chętnie wprowadzicie je także do swojej kuchni, z przepisami, które niebawem Wam zaprezentujemy!