Bez względu na porę roku: pij wodę! To mit, że w zimę, skoro nie pocimy się tak jak w lato, nie potrzebujemy tylu płynów. Zdecydowanie są one kluczowe dla naszego dobrego zdrowia i samopoczucia.

Ten rok rozpoczęliśmy zachętą, abyśmy popracowali wspólnie nad zdrowymi nawykami. Aby faktycznie zagościły one w naszym życiu potrzebujemy czasu i świadomego zaangażowania w ich kształtowanie. Dlatego będziemy je kreować małymi krokami, wzajemnie się inspirując i motywując do działania. Na początek wybraliśmy dla Was coś kluczowego. Czyli:

Pij wodę!

O tym, że nawodnienie organizmu jest podstawą do przeżycia uczą się już dzieci w przedszkolach. Jednak często zapominamy, jak ten cenny płyn warunkuje nasze zdrowie i samopoczucie. Jeśli sięgamy po szklankę wody dopiero, gdy odczuwamy pragnienie, to oznacza, że zaczynamy już się odwadniać. Ból głowy, zawroty, osłabienie? Zanim sięgniesz po leki lub zrzucisz winę na pogodę, szefa i układ ciał niebieskich – napij się wody. Organizm właśnie tak krzyczy z pragnienia.

Woda występuje w każdej komórce naszego organizmu, choć jej zawartość w tkankach czy narządach jest różna. Dla porównania: nasz mięśnie zawierają ponad 70% wody, natomiast tkanka tłuszczowa ok. 10%. W płucach jest jej ok 80% a w kościach “tylko” 20%. To, że woda w nas jest wie każdy, ale nie wszyscy zdają sobie sprawę, że kontroluje ona pracę całego organizmu. Dlatego tak ważne jest, aby każdą ilość płynów, którą wydalamy przez wszystkie układy ciała uzupełniać na bieżąco nową dostawą pożywienia.

Za co odpowiada woda w organizmie?

Jednym zdaniem można powiedzieć, że wszelkie procesy biologiczne w organizmie zachodzą w środowisku wodnym. Ponadto woda odpowiada za:

  • rozpuszczanie składników mineralnych, witamin rozpuszczalnych w wodzie, enzymów i hormonówWoda odpowiada za transport
  • transport substancji odżywczych
  • utrzymanie stałej temperatury ciała
  • ochronę narządów wewnętrznych
  • oczyszczanie (detoks) organizmu
  • hamowanie procesów gnilnych w jelitach i pobudzanie ich do pracy

Jakie jest optymalne zapotrzebowanie na wodę?

Mówi się: “pij wodę, im więcej tym lepiej”. A to wcale prawdą nie jest, bowiem zalewanie się wodą wcale nie przyspieszy żadnych procesów ani też nie sprawi, że będziemy zdrowsi. Średnie zapotrzebowanie na wodę dla dorosłego człowieka szacuje się na 2500 ml dziennie. Nie oznacza to, że musimy tyle wody wypić. Woda jest zawarta w pożywieniu, więc przy zbilansowanej diecie, a przy diecie roślinnej szczególnie, także dostarczamy organizmowi tego cennego płynu. Musimy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na wodę zależy od wielu czynników. Wymieńmy m.in. wiek, płeć, stan zdrowia, poziom aktywności fizycznej, dietę ale także takie czynniki jak wilgotność powietrza czy temperatura otoczenia. Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na wodę dla dorosłych stanowi ok. 2-4% ich masy ciała, gdy dla dzieci wskaźnik ten wynosi 10-15%.

Skoro wiemy, że woda jest niezbędna, w lutym zapraszamy Was to świadomego włączenia napojów do swojej diety. O tym jak pić, co pić i co zrobić, by pamiętać o wodzie, przeczytacie już niebawem!