Wiele osób nie chce wierzyć, że warzywa takie jak fasola, buraki czy ukochana cukinia to świetna baza do stworzenia wielu pyszny dań i deserów. Jako że na naszych polach bio cukinia i już kwitnie i zbieramy dla Was warzywa, dziś kilka pomysłów na jej wykorzystanie w kuchni.
Cukinia – przypomnienie właściwości prozdrowotnych
Cukinia to lekkostrawne i niskokaloryczne warzywo, którego spożycie może poprawić funkcjonowanie naszego organizmu. Jej działanie odkwaszające i oczyszczające wspiera układ pokarmowy ale i układ krążenia. To wspaniała przegryzka, dzięki której też nawodnimy nasze organizmy. Duża zawartość wody także pomoże przy oczyszczaniu, bowiem cukinii ma właściwości moczopędne. Gdy mamy tendencję do zatrzymywania wody w ciele, to zdecydowanie sięgajmy po nią częściej. Witaminy i minerały, które znajdziemy w cukinii to m.in.: witaminy C, A, K i z grupy B oraz m.in. magnez, żelazo czy potas. Jako warzywo z rodziny dyniowatych sprzyja usuwaniu pasożytów z organizmu.
Baza do koktajli, sałatek, leczo… co tylko chcecie!
Pyszne leczo wszyscy znacie: cukinia, cebulka, papryka, pomidory i zioła. Nie trzeba nic więcej i każdy, naprawdę każdy takie danie może przygotować. Wystarczy wszystko wrzucić do garnka. Ale mamy też kilka pomysłów na inne wykorzystanie cukinii:
- faszerowane cukinie
- krem z cukinii
- orzeźwiające smoothie
Faszerowane cukinie
Ilu ludzi, tyle pomysłów czym nafaszerować cukinię. Zaproponujemy Wam bardzo uniwersalny przepis, w którym zmiana 1-2 składników odmienia całe danie.
Bazą farszu może być: kasza jaglana, kasza gryczana, kuskus, ryż brązowy – wybierzcie to, na co akurat macie ochotę. Do farszu obowiązkowo zawsze dodajemy: czerwoną paprykę, cebulkę, suszone pomidory i zioła. Dodatkowo warto wzbogacić go o: zielony groszek, kukurydzę, fasolkę szparagową, tofu, pieczarki.
Bazę przygotowujemy wg przepisu na opakowaniu. Wybrane warzywa kroimy w drobne kawałki i podduszamy na oliwie. Następnie mieszamy z kaszą/ ryżem i wypełniamy nadzieniem wydrążone łódeczki cukinii. Pieczemy 50-55 minut w temperaturze 200 stopni. 10 minut przed końcem pieczenia można posypać ulubionym serem. Podajemy posypane świeżą natką pietruszki.
Młode cukinie nie potrzebują być obrane ze skórki i można je zjadać w całości. Dlatego jeśli do faszerowania wydrążymy środek, to nie wyrzucajmy go! Wymieszamy z wytrawnym ciastem naleśnikowym, wkrójmy kilka suszonych pomidorów i usmażmy pyszne placuszki!
Krem z cukini
Potrzebne składniki to: bulion warzywny (500ml), 2 małe cukinie, cebulka, oliwa z oliwy, 4 ząbki czosnku, ulubione zioła. Cebulkę i czosnek obieramy, siekamy i podsmażamy na oliwie. Dodajemy do nich cukinię pokrojoną w kostkę i podsmażamy 8-10 minut. Pod koniec dodajemy zioła. Bulion zagotowujemy (można z natką pietruszki) i wsypujemy do niego zawartość patelni. Gotujemy około kwadrans. Następnie blendujemy. Pysznie smakuje podana z grzankami.
Orzeźwiające koktajle
Jeśli lubimy sięgać latem po koktajle, to zamiast banana, który często jest bazą tych napojów po prostu dodajmy cukinię. I wszystkie owoce, na które mamy ochotę: truskawki, jagody, pomarańcze, kiwi, maliny. Do tego woda lub sok i gotowe! Więcej pomysłów na koktajle z cukinią znajdziecie w tym wpisie (klik).
Jeszcze w lipcu zaserwujemy Wam coś pysznego z cukinią! Uwaga, będzie grillowana!