To już czwarty rok jak 22 sierpnia obchodzimy kolejny, ważny światowy dzień – dziś świętuje mleko roślinne. Jest wiele powodów, dla których coraz więcej ludzi sięga właśnie po napoje roślinne zamiast po mleko odzwierzęce. Przybliżymy Wam trochę informacji na temat produkcji, typów mleka roślinnego oraz podpowiemy, jak samodzielnie w domu przygotować taki napój.

Mleko roślinne – czyli właściwie co my pijemy?

Mleko to ekstrakt różnych roślin rozcieńczony w wodzie. Zazwyczaj są to orzechy, strączki (głównie soja) czy nasiona i zboża. To co je różnic od produktów nabiałowych to nie tylko smak, struktura i wygląd, ale także fakt, że nie zawiera laktozy ani cholesterolu. 

Dlaczego wybieramy mleko roślinne?

Powodów jest wiele. Część konsumentów sięga po napoje roślinne z powodów zdrowotnych. wraz z wiekiem coraz trudniej przyswajamy i trawimy nabiał odzwierzęcy. Szacuje się, że na świecie ponad 70% osób dorosłych nie toleruje laktozy. 

Inni sięgają po napoje sojowe, owsiane czy kokosowe ze względu na ich smak. Jeśli mieliście okazje próbować, to poczuliście różnorodność smaku. Osobiście najbardziej smakuje mi napój kokosowy, dodaję go do kawy (zbożowej). Choć czasem sięgam też po mleko owsiane. Natomiast owsiankę przygotowuję na mleku ryżowym. Dla mnie ważne jest, aby mleka roślinne nie były dosładzane. Na szczęście coraz więcej można takich znaleźć na rynku. W naszym sklepie dostępne napoje są oczywiście bez cukru!

Bardzo istotnym czynnikiem, dla którego odstawiamy mleko krowie/ kozie/ owcze jest dbałość o środowisko i zwierzęta. Jak wiecie, o produkcji każdego produktu spożywczego (i przemysłowego także), potrzebna jest woda. Mam na myśli cały proces wytwórczy, od wyboru gleby, sianie/ sadzenie aż produkt trafi na półkę w sklepie. Wiemy też, że nasza planeta jest coraz bardziej uboga jeśli chodzi o dostępność wody, a bez niej nasze życie jest kruche. Dlatego przy wyborze jedzenia i picia warto zwrócić uwagę jak dużo wody potrzebne jest w procesie produkcyjnym. Teraz troszkę statystyki (dane na podstawie informacji zaczerpniętych z proveg international) czyli ile wody potrzeba, aby wyprodukować 1 litr mleka. 

Produkcja mleka krowiego pochłania 628 litrów wody. Mleko kokosowe wymaga 371 litrów wody, a ryżowe 270 litrów wody. Mleko owsiane to zużycie 48 litrów wody, a mleko sojowe 28 litrów. Gdy pomyślimy ile dni bylibyśmy w stanie przeżyć dzięki wodzie, która została zużyta do produkcji danego napoju, to wybór wydaje się prosty. 

Wiem, że wiele osób zostaje wiernymi mleku krowiemu z uwagi na cenę. Jednak jeśli zagryziemy zęby i będziemy powoli zmieniać je na mleko roślinne, to ceny też zaczną się zmieniać. Zrobimy to?

Przygotowanie mleka roślinnego w domu

Pierwszy raz zawsze jest najtrudniejszy, bo nie mamy wprawy. Jednak przepis jest tak łatwy, że im częściej będziemy samodzielnie je robić, tym szybciej wejdzie nam w nawyk.

Uniwersalny przepis jest następujący:

  • szklanka orzechów/ ziaren/ zboża
  • woda
  • ksylitol lub inny słodzik (np. suszone daktyle) – opcjonalnie

Szklankę wybranego surowca zalewamy wodą i moczymy przez noc. Następnie płuczemy i blendujemy z wodą. Zwykle jest to 3-5 szklanek, w zależności od tego jak gęsty i intensywny w smaku chcemy mieć napój. Całość przeciskamy przez gazę/ tetrę do naczynia i gotowe. Pozostałość po odciśnięciu możemy wykorzystać jako składnik farszu do naleśników, dodatek do ciast i ciasteczek czy bazę do sosów.