Jesteśmy coraz bardziej zabiegani, że szkoda nam czasu na gotowanie, że o wspólnych spokojnych posiłkach już nie wspomnę; szkoda nam czasu na dobry sen i relaks. Na szczęście coraz częściej przebudzamy się z tego wyścigu za codziennością, jednak ciągle jeszcze za mało.

Mam nadzieję, że przekonam Was choć trochę, że sen to dobra inwestycja… Bo nocny odpoczynek ma ogromny wpływ na nasz mózg i zdrowie całego organizmu! 

childhood-2935722_1920

Musimy spać! To jedna z podstawowych potrzeb fizjologicznych – należy ją zaspokoić tak samo jak głód czy pragnienie. Ale po co?

Dobry sen a zdrowie

Liczne badania wykazują, że sen wpływa na optymalne funkcjonowanie wielu biologicznych procesów w organizmie – od działania naszych układów (odpornościowy, hormonalny, pokarmowy…) przez procesy uczenia się aż po prostu po zdrowie psychiczne. Oczywiście to nie jest tak, że jeśli nie śpimy, to np. układ immunologiczny przestanie działać. Nie. Sen po prostu wspomaga jego prawidłowe działanie.

Ile spać? Tyle, ile potrzebujesz. Mówi się, że optymalnie dorosły człowiek powinien przesypiać 7-8 godzin na dobę. Jednak jedni potrzebują pospać i 9h, a inni po 6 godzinach czują się w najlepszej formie. Wsłuchaj się w to, co mówi Twoje ciało.

Jak poprawić jakość snu?

Podstawową zasadą (poza wygodnym łóżkiem) jest zapewnienie cyrkulacji w miarę świeżego i czystego powietrza. Warto też przykręcić grzejniki. Aby sen nas regenerował warto zadbać, aby spać w ciemności, dzięki temu melatonina, odpowiedzialna za zdrowy nocny odpoczynek, wyprodukuje się w optymalnej ilości. Najważniejsze jest unikanie niebieskiego światła… więc jeśli musisz coś przeczytać, to niech to będzie książka, a nie posty na facebooku czy inne wiadomości wyświetlane w telefonie lub komputerze. W kwestii lektury warto, aby przed snem nie rozbudzała ona za bardzo emocji. To moment, aby się wyciszyć, pomyśleć o tym, co dobrego przydarzyło się w ciągu dnia, nabrać dystansu do otoczenia.

A co z jedzeniem i ze sportem?

Dobry sen jest też uzależniony od naszej aktywności fizycznej oraz tego, co zjemy wieczorem. Na 3 godziny przed pójściem spać warto zjeść lekką kolację. Jedzenie ciężkostrawnych dań nie ułatwi nam spania. Układ pokarmowy też potrzebuje czasu i przestrzeni na to, aby posprzątać po całym dniu i naszykować się na nowe wyzwania. Warto wiedzieć, że niedosypianie może zakończyć się dodatkowymi kilogramami, bowiem zmęczenie wpływa na podwyższenie poziomu greliny – hormonu, który pobudza apetyt.

Dobrze zbilansowana kolacja powinna zawierać głównie złożone węglowodany, pełnowartościowe białko i nienasycone tłuszcze. Czyli zarówno pełnoziarniste kasze czy pieczywo, ale i strączki cz nabiał będą dobrym rozwiązaniem. Ważne jest, aby zadbać też o odpowiednią podaż płynów. Na wieczór sprawdzi się woda czy herbaty ziołowe, takie jak napary z melisy, rumianku czy kwiatu lipy. Do potraw, których warto unikać przed snem możemy zaliczyć m.in.: dania typu fast food, słodycze i dania bardzo słodkie, słone przekąski, napoje gazowane, potrawy smażone lub pieczone w tradycyjny sposób, bardzo pikantne potrawy, pokarmy wzdymające. Kawa, czekolada i alkohol też mogą nas pobudzać.

Aktywność fizyczna jest nie tylko potrzebna dla zachowania ładnej sylwetki, ale także podkręca metabolizm i dotlenia mózg. Sporty najlepiej uprawiać w ciągu dnia, bowiem wieczorne treningi mają tendencję do rozbudzania nas. Jeśli tylko wieczorem masz czas na sport, może trzeba pomyśleć o dyscyplinie, która raczej nie podniesie ciśnienia.

Zregenerowany i zrelaksowany organizm, to zdrowy organizm. Nie chodzi o to, aby przespać całe życie, ale aby jednak znaleźć wystarczająco dużo czasu na odpoczynek.