Cząber ogrodowy to zioło, do którego dojrzewałam długi czas. Stosowanie oregano, rozmarynu czy kolendry było dla mnie naturalne, a tu nie wiedziałam co ja mam z tymi krzaczkami zrobić.Jako przyprawa ma ogromne zastosowanie. Wynika to z jego nieoczywistego smaku: z jednej strony jest pieprzny, ostry, ale z drugiej czuć wyraźną korzenną nutę.

Jego pochodzenie lokalizuje się we okolicach basenu Morza Śródziemnego, szczególnie we wschodniej części. Obecnie występuje także i w Europie Środkowej, południowozachodniej Azji czy na południu Afryki .Stosowany od XVI wieku, najwięcej sympatii zdobył sobie jako dodatek do dań zawierających strączki. Dlaczego? Przeczytajcie poniżej.

Cząber ogrodowy i jego właściwości lecznicze

Najbardziej rozpoznawalną właściwością cząbru jest jego korzystne działanie na układ pokarmowy. Pomaga, przy niestrawności, wzdęciach, biegunkach i gazach – działa wiatropędnie oraz rozkurczająco. I właśnie dlatego króluje w parze ze strączkami. W zakresie współpracy z naszym brzuchem, to jeszcze poprawia trawienie i pobudza apetyt. Ponadto jest ziołem moczopędnym, co pomaga oczyścić organizm i zlikwidować zastoje wody w ciele.

Podobnie jak koledzy z ogródka (oregano, tymianek) jest dobrym wsparciem w czasie infekcji. Napary, inhalacje pomogą przy różnych stanach zapalnych i infekcjach, szczególnie górnych dróg oddechowych, np. zapalenia gardła. Działa on wykrztuśnie. Ze względu na działanie antyseptyczne można go stosować przy grzybiczych zmianach skórnych czy do przemywania ran. Może być także pomocny dla cery, jeśli jest ona tłusta. Przemywanie twarzy naparem z tego zioła prawdopodobnie szybko pomoże.

Jak zrobić napar z cząbru?

Nic trudnego! Łyżkę świeżego lub suszonego cząbru zalewamy szklanką wrzącej wody. Odstawiamy na pół godzinki, następnie odcedzamy i stosujemy. Zarówno wewnętrznie (można posłodzić miodem) ale i zewnętrznie, do przemywania czy jako kompres.

Cząber odstraszy szkodniki

Hodowcy warzyw strączkowych, takich jak bób czy fasola, powinni sadzić w ich sąsiedztwie cząber, który uchroni ich uprawy przed mszycami.

Cząber ogrodowy nie tylko w ogrodzie, ale i w kuchni

Jak już wiemy, jego działanie ze strączkami jest bardzo pomyślne dla naszego organizmu. Jednak nie tylko dlatego dodajemy go do grochu, fasoli czy soczewicy. On po prostu z nimi smakuje wybornie! Przyprawimy nim także różne zupy, sosy, gulasze i potrawki oraz ryby. Możemy śmiało go dodawać do sałatek i surówek, szczególnie tam, gdzie wśród składników znajdziemy pomidory i ziemniaki. W czasie gotowania, aby uniknąć zgorzknienia potrawy, dobrze dodać go pod koniec gotowania.

A skoro już jest w ogrodzie, to też będzie z niego pożytek. Nie tylko w gotowaniu jest pomocny dla strączków. Otóż posadzenie zioła w towarzystwie fasoli, sprawi, że strączki będą chronione przed szkodnikami, szczególnie mszycami.

Stosowaliście już cząber na którąś z opisanych dolegliwości?