W nowej piramidzie żywienia podstawą zdrowej diety są warzywa i owoce. Tymczasem z najnowszych danych Eurostatu wynika, że Polacy jedzą ich zdecydowanie mniej niż większość krajów Europy. Jedynie 9 proc. z nas spożywa dziennie przynajmniej pięć zalecanych porcji tych produktów, podczas gdy w Irlandii robi tak jedna trzecia całego społeczeństwa, a w Danii i we Francji jedna piąta. Eksperci Farmy Świętokrzyskiej wskazują, że aktualnie świadomość polskich konsumentów rośnie, więc ilość spożywanych warzyw i owoców też powinna być większa.

Mimo że polscy konsumenci wciąż znajdują się w tyle Europy pod względem ilości zjadanych owoców i warzyw, to widzimy, że udział tych produktów w naszej diecie rośnie.  Podbiła ten trend pandemia, gdy wiele osób zaczęło gotować w domu, a tym samym zwracać uwagę na swoją dietę. Z kolei osobom, które mają mało czasu, sprzyja rosnąca dostępność gotowych dań warzywnych, które dzięki ekologicznemu pochodzeniu i odpowiedniemu przetwarzaniu zachowują swoje wartości odżywcze. Trzeba pamiętać, że bio warzywa i owoce mają więcej składników odżywczych niż konwencjonalne, dlatego warto je wybierać – mówi Łukasz Gębka, Prezes Farmy Świętokrzyskiej.

Z najnowszych danych Eurostatu wynika, że jedna trzecia mieszkańców Unii Europejskiej w ogóle nie spożywa warzyw i owoców regularnie. Tylko 12 proc. przyznaje, że zjada zalecane pięć porcji każdego dnia, a ponad połowa (55 proc.) deklaruje, że jest to od jednej do czterech porcji dziennie. 

Europejczycy a dieta

Wśród państw członkowskich UE najwyższe dzienne spożycie wynoszące pięć lub więcej porcji warzyw i owoców odnotowano w Irlandii (33 proc. populacji), Holandii (30 proc.), Danii (23 proc.) i Francji (20 proc.). Z kolei wśród mieszkańców Belgii, Hiszpanii, Włoch, Słowenii, Norwegii i Chorwacji około dwie trzecie deklaruje, że zjada regularnie od jednej do czterech porcji takich produktów każdego dnia. Najniższe dzienne spożycie odnotowano w Rumunii, gdzie tylko 2 proc. populacji spożywało co najmniej 5 porcji owoców i warzyw, a następnie w Bułgarii i Słowenii (po 5 proc.) oraz Austrii (6 proc.).

Choć wiedza na temat zdrowej diety w Polsce rośnie, to nasz kraj wciąż znajduje się w tyle statystyk. Jedynie 9 proc. z nas ma w codziennym jadłospisie przynajmniej pięć porcji warzyw i owoców, a 54 proc. od jednej do czterech. Oznacza to, że około 37 proc. Polaków zazwyczaj nie spożywa ich wcale. 

Zmiana nawyków żywieniowych nie jest prosta. Dlatego najlepiej jest zastosować metodę małych kroków. Zamiast obiecywać sobie, że od jutra w naszej diecie znajdzie się zalecane pięć porcji warzyw i owoców, warto zacząć zabierać do pracy codziennie jabłko, czy pamiętać o dodawaniu sałatki do obiadu. Z czasem takie zachowania staną się naturalne i łatwiej będzie dalej zwiększać udział owoców i warzyw w jadłospisie – mówi Łukasz Gębka.

Europejki jedzą zdrowiej

Z danych Eurostatu wynika, że w Unii Europejskiej dzienne spożycie owoców i warzyw przez kobiety jest wyższe niż przez mężczyzn. Średnio 58 proc. kobiet spożywa od 1 do 4 porcji, w porównaniu do 51 proc. w przypadku mężczyzn. To samo dotyczyło dziennego spożycia 5 porcji lub więcej (15 proc. vs 10 proc.). Badanie wykazało również, że w diecie mężczyzn częściej brakuje warzyw i owoców. Niemal 4 na 10 panów prawie w ogóle nie je takich produktów, podczas gdy wśród kobiet jest to 27 proc.  

***