Pochodzący z Bliskiego Wschodu por należy do roślin z podrodziny czosnkowych. Znany już w starożytności, do Polski trafił dopiero w średniowieczu. Obok cebuli oraz czosnku, to właśnie on sprawia, że smak każdej potrawy jest wyrazisty, dodatkowo dodając niezwykłego aromatu. 

Właściwości pora

Medycyna wschodnia orzeka, że jego ostry ale i kwaśny smak działa ściągająco oraz jest stosowany w leczeniu dysfagii – trudności z przełykaniem. Por, obok innych roślin cebulowatych (cebula, czosnek, szalotka, szczypiorek) jest rośliną wspierającą usuwanie z naczyń krwionośnych złogów tłuszczowych i cholesterolowych. Do innych właściwości porów należy zaliczyć działanie przeciwkrwotoczne. Razem z burakiem, kapustą, czosnkiem czy rzodkiewką, por wykazuje działania przeciwpasożytnicze – mocniejsze, gdy jest spożywany na surowo. Pora można stosować także w celu oczyszczenia organizmu, działa bowiem odtruwając, pomaga usunąć toksyny. Natomiast syrop z pora łagodzi kaszel i przeziębienia, wzmacniając odporność. Dzięki stosunkowo dużej zawartości żelaza pomaga w leczeniu anemii.

Jeśli chodzi o zawartość witamin i minerałów, znajdziemy w nim: witaminy C, A, E, B1, B2, B6, PP  oraz żelazo, wapń, potas, fosfor, sód i siarkę. 

Pory w kuchni

Pory odnajdą się niemal w każdym daniu. Wybornie komponują się z potrawami an zimno, surówkami, sałatkami. Na ciepło też są smakowity, szczególnie, że poddane obróbce termicznej mają łagodniejszy, delikatniejszy smak. Można  go dodać do zup, tart, serów czy zapiekanek. W zasadzie nie ma żadnych ograniczeń w eksperymentach kulinarnych z porem.

Nowy przepis na krem z dodatkiem pora!

Ostatnio proponowaliśmy Wam krem z marchewki z porem. Co dziś powiecie na połączenie pora z brokułami?

Składniki:

  • 3 duże pory
  • 1 duży brokuł
  • 4 łyżki oliwy
  • 3 łyżeczki listków świeżego tymianku
  • przyprawy: sól, pieprz
  • 1 litr jarzynowego bulionu

Wykonanie:

Warzywa dokładnie myjemy. Zieloną część pora odcinamy, białą kroimy w talarki. Brokuła dzielimy na różyczki. W dużym głębokim rondlu rozgrzewamy oliwę, następnie dodajemy pora i tymianek i podsmażamy aż por zmięknie (ok 6-8 min.). Gdy por się poddusi, wyjmujemy 2-3 łyżki – przyda się do dekoracji. Do pozostałego pora dodajemy brokuł i wlewamy bulion (można 3/4, a póżniej dolać, gdyby zupa była za gęsta). Gotujemy ok. 10 minut. Kolejny krok to blendowanie na gładki krem i doprawianie. Przed podaniem, dekorujemy zupę porem. 

Smacznego!