Rodzina roślin psiankowatych zawiera w sobie takie warzywa i owoce jak ziemniaki, pomidory, papryki, pieprze (poza czarnym) i psianki podłużne. Psianki podłużne? Tak, to właśnie pod tą dziwną nazwą kryją się bakłażany – zwane także oberżyną, które z botanicznego punktu widzenia są owocami!

Bakłażany a zdrowie

Rośliny psiankowate zawierają w sobie solaninę – substancję, która w nadmiarze może być toksyczna dla organizmu, powoduje bowiem biegunkę czy bóle głowy, wymioty, a także jest inhibitorem wapnia. Jej działanie możemy zneutralizować przez gotowanie, pieczenie, smażenie i prażenie.

Oberżyny stanowią bogate źródło bioflawonoidów, które odbudowują tętnice, zapobiegając udarom mózgu i innym krwotokom. Ponadto ich spożycie może zmniejszać obrzęki i usuwać zastoje krwi, przez rozpuszczanie jej zakrzepów, dzięki czemu zapobiegamy w sten sposób chorobom układu krążenia.

Do innych działań zdrowotnych zaliczymy działanie detoksykacyjne. Bakłażan wykazuje tendencję do zmniejszania ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe. Właściwość tę zawdzięcza swojej skórce. Zawarte są w niej związki fenolowe, m.in. antocyjany, które nie tylko nadają fioletowo-granatowy odcień, ale przede wszystkim działają silnie przeciwoksydacyjnie.

Właściwości odżywcze bakłażanów

Jedną z zalet bakłażanów jest ich niska wartość kaloryczna – w 100 g produktu zawiera się 25 kcal. Wynika to z faktu, że około 90% tego owocu stanowi woda.

Bakłażan jest dobrym źródłem błonnika, wspomagającego metabolizm organizmu oraz wpływającego na obniżenie poziomu cholesterolu.

Główne składniki mineralne oberżyny to potas, wapń, magnez i fosfor. Występowanie witamin ogranicza się do śladowych ilości witaminy C, A, E, K i witamin z gruby B.

Czy bakłażan jest dla wszystkich?

Bakłażany, mimo wielu zalet, są ciężkostrawne. Dlatego warto ograniczyć bądź wyeliminować ich spożycie u dzieci, kobiet w ciąży oraz u osób cierpiących na reumatyzm, dnę moczanową. Szczególną uwagę na ilość spożywania tych owoców powinny zwrócić też wszyscy borykający się z problemami ze strony układu pokarmowego oraz z zaburzeniami pracy nerek.

Bakłażany w kuchni

Pomysłów na wykorzystanie bakłażana w kuchni jest wiele, choć pierwotnie oberżyny były uprawiane jako rośliny ozdobne. Rozgłos kulinarny zawdzięczają Włochom, którzy wypromowali je jako wytworną przekąskę. Najbardziej popularne to zapiekane bakłażany nadziewane ryżem, kaszą czy warzywami. Często goszczą też w sezonie grillowym jako jeden z komponentów warzywnych szaszłyków albo jako grillowane plasterki w marynacie. Jednak dziś mam dla Was przepis prosto z kuchni indyjskiej, ojczyzny bakłażanów:

Palak baingan or czanna – przepis na potrawkę z bakłażanów, szpinaku, pomidorów i ciecierzycy

Składniki:

100 g ciecierzycy moczonej przez noc

4 łyżki ghee lub oleju roślinnego

2 łyżeczki kminku indyjskiego

1 łyżeczka startego imbiru

2 łyżeczki mielonej kolendry

1 łyżeczka kurkumy

2 świeże chili, pozbawione nasion i posiekane

450 g bakłażana, obranego i pokrojonego w kostkę

6 drobno pokrojonych pomidorów

250 g świeżego szpinaku, drobno pokrojonego

4 łyżki wody

2 łyżeczki soli

1 łyżka tłuszczu, np. ghee czy oleju kokosowego

Namoczoną soczewicę gotujemy do miękkości, odsączamy i odstawiamy. W garnku rozgrzewamy tłuszcz i wrzucamy: kminek indyjski, posiekane chili, starty imbir, mielona kolendrę i kurkumę. Mieszając smażymy ok. 30 sekund. Następnie dodajemy bakłażana i mieszamy aż będzie miękki. Wrzucamy pomidory i pokrojony szpinak i mieszamy wszystkie składniki. Wlewamy wodę i solimy. Na niedużym ogniu gotujemy ok. 10 min. pod przykryciem, po czym dodajemy ciecierzycę i łyżkę tłuszczu i gotujemy na małym ogniu, mieszając co kilka minut aż do wyparowania nadmiaru płynu.

Podajemy na gorąco, np. z ryżem. Smacznego!