Dynia – cudowne warzywo, coraz częściej gości w sezonie na Polskich stołach. Mimo tego wciąż mało doceniana, szczególnie jako składnik posiłków dla najmłodszych. 

Sezon dyniowy dobiegł końca, obecnie możemy być nią przejedzeni 😉 

Jest unikalna pod względem wartości odżywczej i energetycznej. Dosłownie, w niej nic się nie marnuje. Miąższ dyni, niskoenergetyczny a zarazem bogaty w wartości odżywcze. Kolor determinuje ilość beta-karotenu, prowitaminy A. Ponadto zawiera witaminę C, witaminy z grupy B (tiaminę, ryboflawinę, pirydoksynę, niacynę, kwas foliowy, kwas nikotynowy, kwas pantotenowy), fosfor, żelazo, wapń, potas i magnez. Poprawia stan naszej skóry, wzmacnia odporność, reguluje pracę przewody pokarmowego. W skrócie “bomba odżywcza” 🙂 Jakby było mało jest pyszna i można z niej naprawdę zdziałać cuda w kuchni! 

Pestki dyni zaś, bogate w tłuszcze zawierające duże ilości fitosteroli i nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz cenne mikroelementy, głównie cynk, który ma istotne znaczenie w przeroście gruczołu krokowego u mężczyzn, na stan naszej skóry, włosów i paznokci, w chorobach autoimmunologicznych, chorobach skóry czy wrzodach żołądka. Ponadto znajdziemy w nich lekkostrawne białko, mangan, selen, miedź, magnez i witaminę E (tokoferole). Bardzo znane z właściwości przeciw-robaczych. W porównaniu z lekami syntetycznymi, mogą być w tym celu spożywane u dzieci, bez obaw przedawkowania. Olej z pestek dyni należy spożywać wyłącznie na zimno, nie poddając go jakiejkolwiek obróbce termicznej. 

 

Najbardziej popularna w sezonie jest zupa-krem, ale coraz większym zainteresowaniem cieszą się ciasta dyniowe i inne potrawy jak musy do wszelkich dań, deserów. Możemy z niej przyrządzać placki, naleśniki, “risotto”, dżemy, racuchy, marynaty, pierogi, babeczki, ciastka, a nawet sok z dyni!

Puree dyniowe/mus z dyni jest idealnym składnikiem odżywczym dla naszych najmłodszych. Już niemowlętom możemy podawać wszelkie zupki i potrawy z dyni. Tak samo, jak o nasze dzieci powinniśmy my zadbać o odpowiednie jej spożycie. Sezon jest dość krótki, stąd warto, jeśli tylko czas nam na to pozwoli, zrobić przetwory 🙂

Z wielką radością możemy poinformować o naszych, nowych przetworach dyniowych, z szczególnym naciskiem dla naszych dzieci! 🙂

Pyszne musy, pasty, staną się ucztą naszych najmłodszych! 

Naszej produkcji, 100% ekologiczne, z dodatkiem organicznych składników: ryżu, soczewicy, oleju kokosowego, jabłek, kaszy jaglanej, ciecierzycy, soli himalajskiej i ziół. Wszystkie produkty bez zbędnych syntetycznych dodatków: konserwantów, emulgatorów i barwników.

Przetwory z przeznaczeniem dla najmłodszych, to produkty bez dodatku soli i cukru, bezglutenowe. 

 

 

 

 Zespół Farmy Świętokrzyskiej