Konkurs Świąteczny – 9/12/2015

Serdecznie zachęcamy Was do brania udziału w odpowiedziach na proste pytania/zagadki, umieszczane każdego dnia w naszych krótkich wpisach 🙂

Pytania z zakresu zdrowego stylu życia. Nie zrażajcie się, nie poddawajcie się, nie ma ograniczonej ilości nagród dla pojedynczej osoby. Wręczymy nagrodę osobie, która pierwsza poprawnie odpowie na pytanie dotyczące danego tematu, wyniki umieścimy dnia następnego 🙂

Zachęcamy do wspólnej zabawy podczas tego pięknego czasu oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia!! 🙂 🙂 🙂

 

Dziś zagłębimy się w temat niezbędnych składników odżywczych. Wiemy, że to nie tylko makroskładniki ale również witaminy i  mikroelementy. Nasz organizm jest jedną wielką „fabryką”, w której non stop zachodzą procesy fizyczne i biochemiczne..

Aby mogły one zachodzić prawidłowo i aby organizm mógł zachować równowagę tzw. „homeostazę”, potrzebuje szeroką gamę substancji, niezbędnych do ich przebiegu.

Jedną, bardzo istotną, szczególnie w tym okresie jesienno-zimowym, substancją jest jedna z witamin, choć nazwa „witamina” jest błędna gdyż to hormon, produkowany z cholesterolu. Dlaczego ważna w tym okresie? Bo jej synteza zachodzi na powierzchni naszej skóry po uprzednim działaniu na nią, promieni słonecznych ale tylko w okresie trzech miesięcy w naszej strefie klimatycznej, jest to możliwe!

Jej działanie kojarzy nam się głównie z układem kostnym u dzieci lecz jej wpływ jest dużo szerszy. Obecnie ok. 90% polaków ma jej niedobór!

 

Zatem, jaka to witamina?

Jaką nosi nazwę chemiczną?

W diecie mogą występować jej dwie formy, które nazywają się odpowiednio..? 

 

Zespół Farmy Świętokrzyskiej