Jarmuż (Brassica oleracea L. var. sabellica L.)

–odmiana botaniczna kapusty warzywnej, należąca do rodziny kapustowatych. Uprawiana w Europie od ponad 2 tysięcy lat. Jedna z najstarszych odmian użytkowych tego gatunku, zyskująca z każdym rokiem więcej zwolenników. Coraz modniejsze, popularniejsze, łatwiej dostępne warzywo, które częściej znajduje się na naszej liście zakupów, a co za tym idzie w naszym codziennym jadłospisie znajduje swoje miejsce.

Jest to warzywo zdecydowanie warte uwagi, śmielibyśmy rzec, że jedno z najzdrowszych warzyw na świecie!

Z resztą zerkając okiem na nasze pola, znaczną ich część stanowią właśnie różne jego odmiany. Po prostu, nie ukrywając kochamy go

Młodziutkie liście jarmużu.

24.09.2015 Boria . Farma Swietokrzyska . Fot. Pawel Malecki / Ogi Media

Trzeba być nie lada „mocnym” aby podjadać go samego na surowo siedząc przy komputerze czy relaksując się w ogrodzie, choć czasem nam się to zdarza, gdyż zdajemy sobie sprawę jak cennym jest pożywieniem. To zielone, o twardych i karbowanych liściach można wykorzystać na wiele sposobów, lecz aby najlepiej skorzystać z jego cennych właściwości, musimy spożywać go na surowo!

Szaleje on w środowisku ludzi odżywiających się zdrowo oraz mocno ceniony jest u osób spożywających wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego. Charakteryzuje się wyrazistym smakiem, lekko pikantnym, słodkim z lekką nutką goryczy.

Na surowo możemy wycisnąć z niego sok, dodać do ulubionego szejka/koktajlu, stworzyć z niego pesto/sos czy pastę, wzbogacić nim sałatkę czy podać jako dodatek do obiadu uprzednio masując go oliwą, czosnkiem i cytryną. Do sałatek najlepiej wybierać mniejsze, młodziutkie, delikatne liście.

*(Po wyciśnięciu jakiegokolwiek soku z ekologicznego warzywka, zostaje pulpa, której nie wyrzucajmy, idealnie nadaje się ona do kotletów/pasztetów i tp!)

Na ciepło jarmuż praktycznie pasuje to wszystkiego. Zupy, zapiekanki, dania główne mogą być z jego udziałem. Wiemy, że jakakolwiek obróbka termiczna zmniejsza jego wartości odżywcze. Dużą popularnością cieszą się chipsy jarmużowe, o których zapewne słyszeliście

Mrożony możemy wykorzystać do koktajli lub dodać do ulubionych lodów typu „homemade”. Ujemna temperatura powoduje zanik goryczki i wytworzenie cukrów, której nadają mu słodkawy posmak. Po pierwszych przymrozkach zdecydowanie bardziej przypadnie Wam do gustu. Dość popularnym zabiegiem jest mycie i mrożenie liści przed spożyciem.

To od strony kulinarnej, lecz teraz nie czas na przepisy z jego udziałem. Skupimy się zaś nad pytaniem:

Dlaczego jest najzdrowszym warzywem na świecie?

Dlaczego o nim tak głośno ostatnimi czasy?

Zalet jest naprawdę sporo, lecz istnieje jedna wada: jarmuż zawiera szczawiany, stąd muszą zachować ostrożność osoby cierpiące na kamienie nerkowe lub mające predyspozycje do ich powstawania. Również osoby przyjmujące leki przeciwzakrzepowe powinny wziąć pod uwagę sporą ilość witaminy K w jarmużu.

  1. Wapń. Przy czym nie zapominajmy o jednoczesnej suplementacji witaminy D i K2.
  2. Potas – reguluje ciśnienie krwi oraz wpływa na kurczliwość mięśnia sercowego.
  3. Witamina A, C i K oraz karotenoidy: beta-karoten, luteina, zeaksantyna. Silnie przeciwutleniacze, hamujące procesy oksydacyjne oraz zapobiegają przed rozwojem raka jamy ustnej, krtani, przełyku i pęcherza moczowego. Zaś luteina z zeaksantyną zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej
  4. Sulforafan – związek znany z przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych właściwości brokułów. Panaceum na raka płuc, raka jelita grubego i gruczołu krokowego. Działa przeciw kancerogenne zarówno na etapie powstawania jak i rozwijania się nowotworu.
  5. Indole – hamują wydzielanie aktywnych estrogenów, przez co chronią przed rakiem piersi. Dzięki nim nasze komórki mają zdolność do samo naprawy uszkodzonego DNA. Ponadto przyśpiesza on detoksykację związków kancerogennych i pobudza proces apoptozy chorych komórek.
  6. Żelazo – odpowiednia podaż tego pierwiastka zapewnia prawidłowy transport tlenu do tkanek.
  7. Kwercetyna i kwasy Omega-3 – działają przeciwalergicznie i przeciwzapalnie.
  8. Błonnik – obniży poziom cholesterolu, poprawi perystaltykę jelit.
  9. Bogactwo fitoskładników zwiększających aktywność komórek odpornościowych organizmu.
  10. Niskoenergetyczny – korzystnie w diecie redukcyjnej.

Wartość odżywcza w 100g jarmużu (*wg USDA National Nutrient Database):

Ze względu na skład aminokwasowy nazywany „nową wołowiną” 

Niestety większość upraw jarmużu jest traktowana sporą ilością pestycydów stąd starajcie się wybierać organiczny jarmuż.

Łatwy w hodowli, wytrwały.. jest zdrowotną potęgą!!

Jego kwiatki są jak najbardziej jadalne!

Zespół Farmy Świętokrzyskiej