Brokuły to naprawdę nie tylko pyszne, ale i zdrowe warzywa. Jak wszystko, co jest zielone! Witaminy, minerały, przeciwutleniacze, które w nich występują sprawiają, że te “zielone kalafiorki” dbają o nas kompleksowo. I są doskonałą przekąską w profilaktyce przeciwnowotworowa i dbają o wzrok i chronią przed anemią. I możemy tak wymieniać i wymieniać. Sprawdźmy, co tak naprawdę się w nich kryje.

Brokuły – pogromcy wolnych rodników

W brokułach znajdziemy sulforafan, silny przeciwutleniacz. Jego zadaniem jest hamowanie powstawania mutacji DNA, które mogą prowadzić do rozwoju chorób nowotworowych. Najczęściej ten antyoksydant łączony jest z rakiem jelita grubego czy nowotworem prostaty i piersi. Warunkiem do działania przeciwnowotworowego jest to, aby brokułów nie gotować, a jedynie blanszować i to w dość niskiej temperaturze. Czasopismo “Journal of Food Science” wskazuje tu zakres temperatur nie przekraczający 76 stopni C. Jest to związane z niszczeniem enzymów, które są niezbędne właśnie do wytwarzania tego przeciwutleniacza. Dobrym wyjściem będzie tu po prostu przygotowywanie brokułów na parze przez kilka minut lub spożywanie ich z innymi produktami, które te aktywne enzymy posiadają, np. surowe warzywa kapustne, rzodkiewka, rukola czy pomidory.

Ten sam przeciwutleniacza może być pomocny w dolegliwościach związanych z układem pokarmowym, a konkretnie z wrzodami. Twierdzi się, że ma moc niszczenia bakterii, które mogą być przyczyną pojawienia się wrzodów, mianowicie Helicobacter pyroli.

Witaminy i minerały ukryte w brokułach

Brokuły są warzywami o niskiej wartości kalorycznej (ok. 35 kcal/100g), ale za to zawierają sporo białka, bo aż prawie 2,5g i przyzwoitą ilość błonnika. Dzięki temu mogą być nie tylko dodatkiem do obiadu, ale wręcz jego bazowym składnikiem. Jednak nie tylko to jest istotne. To skarbnica skarbnica witamin i minerałów.

Wśród witamin króluje witamina C. Pamiętacie, że jest ona kluczowa do budowania odporności? Wspiera też regenerację i dobre funkcjonowanie naszych stawów. Jedynie trzeba pamiętać, że w wysokich temperaturach w środowisku wodnym rozpada się. Dlatego to kolejny argument za tym, aby warzywa te przygotowywać częściej na parze. Ponadto, warto zauważyć, że w brokułach występuje całkiem pokaźna ilość witaminy A. Odpowiada ona m.in. za dobry wzrok. Wśród pozostałych witamin królują te z grupy witamin B oraz kwas foliowy.

Jeśli zapytamy Was o potas, to bezbłędnie wskażecie pomidory, jako bogate jego źródło. I super. Jednak od dziś pamiętajcie, że ten minerał w dużych ilościach występuje też w brokułach. Rolą potasu jest m.in. kontrolowanie drożności naczyń krwionośnych. Jeśli krew może w nich swobodnie krążyć, to wpływa na to regulację ciśnienia. Innymi minerałami wystepującymi w brokułach są: fosfor, wapń, magnez, sód i śladowe ilości żelaza i cynku. Natomiast obecność chromu sprawia, że nasz organizm może łatwiej zachowywać odpowiedni poziomu cukru we krwi. To dlatego, że właśnie chrom dobrze działa z insuliną w tym zakresie. Jest to zatem warzywo wskazane dla diabetyków. Innym powodem jest także niski indeks glikemiczny brokułów.

Po brokuły możemy sięgać po prostu jako przekąskę. Ugotowane na parze, lekko twardawe super sprawdzają się na II śniadanie. Oczywiście też wybornie smakują w zapiekankach, zupach, sałatkach czy pesto. I kilka przepisów z brokułami zaserwujemy Wam jeszcze w październiku!