W trakcie wiosennego przebudzenia nie moglibyśmy pominąć tej cudownej rośliny, która szczególnie w tym okresie sprawdza się znakomicie ze względu na silne działanie oczyszczające organizm z toksyn.

Czystek (Citsus incasus),

ziele krzewu pochodzącego ze wzgórz Krety. Jedna z najsilniej działających roślin na układ odpornościowy!

O zielonej herbacie i jej antyoksydacyjnym działaniu mówi się mnóstwo, lecz działa ona również pobudzająco/psychoaktywne, dzięki obecnych w niej alkaloidów purynowych. Herbatka z ziela czystka jest pozbawiona ich, dlatego mogą ją pić dzieci już od 3 miesiąca życia, a działanie antyoksydacyjne jest wielokrotnie silniejsze!

Czystek stosowany był już w starożytności, polecany przez św. Hildegardę, obecnie przeżywa swoją drugą młodość.

Zanim zdecydujesz się na zakup, wiedz o tym, że producenci niekiedy dodają gałązki do suszu w celu zwiększenia objętości, które pogarszają smak. Bardzo istotna jest jakość ziela czystka, nie dajmy się złapać na tańsze, nie pewne, surowce. Przede wszystkim rozpoczynając przygodę z czystkiem musimy wiedzieć, że efekt nie przyjdzie od razu i ważna jest systematyczność i regularność, jak z każdym naturalnym lekarstwem.

Przykładowo, gdy dopada nas przysłowiowa „grypa” sięgamy po “gripex”, który stawia nas natychmiast na nogi… ale czy w walce z chorobą i w procesie zdrowienia o to chodzi?

Nie… to zlikwiduje objawy na chwilę a my powinniśmy dać organizmowi warunki do zwalczenia choroby. Jednorazowe wypicie naparu z czystka nie postawi nas na nogi jak wieloskładnikowy „gripex”, który na dłuższą metę nie jest dobrym sposobem na walkę z przeziębieniem.

Czystek:

Infekcja górnych dróg oddechowych. Zawarte w nim polifenole wykazują działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe oraz przeciwgrzybicze.

Oczyszcza organizm z toksyn, w tym z metali ciężkich.

Działanie przeciwhistaminowe (przeciwalergiczne) i przeciwzapalne. Pomoże w takich schorzeniach jak: trądzik, łuszczyca, łupież, egzema, przerost Candidy, grzybica skóry i paznokci, zakażenie: gronkowcem złocistym (Staphylococcus aureus), wirusem opryszczki (HSV), wirusem półpaśca (VZV), bakterią H. pylori i wiele innych zakażeń grzybiczych, bakteryjnych i wirusowych.

Przerost prostaty u mężczyzn w podeszłym wieku. Przyniesie ulgę, dzięki właściwościom antyproliferacyjnym i cytotoksycznym.

Działa silnie antyoksydacyjnie. Wychwytuje wolne rodniki, odpowiadające za proces starzenia się komórek i mutację DNA. Dzięki temu, chroni nas przed nowotworami. Również hamuję enzym, rozkładający kolagen, białko odpowiedzialne za elastyczność skóry.

Choroba niedokrwienna serca. Herbatka z czystka pomoże w rozpuszczaniu zakrzepów i zatorów.

Bolerioza, jedna z najcięższych zakaźnych, przewlekłych infekcji wywołana przez bardzo “inteligentne” bakterie – krętki Borrelia burgdorferi. Obecnie wielka tajemnica współczesnej medycyny. Czystek jest jednym z głównych leków naturalnych w leczeniu boleriozy. Jeśli lubisz chodzić po terenach leśnych, zacznij pić czystek, gdyż odstrasza on kleszcze.

Odświeża jamę ustną i działa wybielająco na zęby. Należy płukać jamę ustną naparem z czystka po umyciu zębów. Ze względu na silne właściwości oczyszczające wpływa również na zapach wydzielin naszego ciała przy dłuższym i regularnym piciu.

Doprowadza do równowagi florę bakteryjną jelit. Oczywiście na jej wpływ ma wiele innych czynników.

Aby zaobserwować efekty należy pić go regularnie.

Nie da się go przedawkować ani w żaden sposób z nim przesadzić!

Proces przygotowania naparu jest klasyczny, łyżeczkę czystka zalewamy wrzątkiem i parzymy ok. 10-15min. Jedną porcję suszu możemy zalewać nawet trzykrotnie. Po przestudzenie pić 2-3 razy dziennie lub częściej. Jeszcze lepiej smakuje z dodatkiem soku z cytryny, naturalnego miodu lub liściami stewii. Korzystne jest połączenie naparu z czystka z naturalną witaminą C np. z aceroli.

Życzymy wytrwałości i pięknych efektów !

Zespół Farmy Świętokrzyskiej