Gotowanie z dzieckiem. Nie lada wyzwanie, którego wielu rodziców unika, a które zdecydowanie warto podjąć. Nie tylko po to, by mieć dużo do sprzątania w kuchni 😉 ale aby pokazać małemu szkrabowi różnorodność produktów i zachęcać go od małego do zdrowego odżywiania i próbowania nowych smaków. Wspólny czas w kuchni może okazać się najlepszą inwestycją nie tylko w zdrowie ale i w relacje w naszych rodzinach. Spróbujemy?

Gotowanie z dzieckiem – jak to zorganizować?

Dzieci, w zależności od wieku, możemy zaangażować w różne czynności związane z gotowaniem. Będzie to i czytanie przepisu (oraz pilnowanie czy robimy wszystko tak jak trzeba!) czy odmierzanie składników. Już od małego możemy uczyć dzieci:

  • krojenia jedzenia – na początku naturalnie miękkiego jedzenia (banany czy gotowane warzywa) za pomocą platikowego nożyka
  • odmierzania składników – to świetna zabawa z przesypywaniem, przelewaniem. A sama waga jaką może być atrakcją!
  • mycia warzyw i owoców – im wcześniej uświadomimy dzieci, jak ważna to czynność, tym lepiej
  • mieszania – to dopiero będzie zabawa, więc zaopatrzmy się w naprawdę dużą miskę, z której nic nie ucieknie

Zadania dla dziecka możemy wymyślić bez liku. Na pewno ucieszą się, gdy będą mogły samodzielnie rozłożyć warzywa na domowej pizzy czy skomponować własne sałatki. Dzieciaki uwielbiają też wszystkie przyciski, więc nie chowajmy przed nimi tosterów, blenderów czy piekarnika.

Wspólne gotowanie – co nam daje?

Gotowanie z dzieckiem to okazja do przemycenia wiedzy na temat zdrowego odżywiania, szczególnie, jeśli w naszych kulinarnych eksperymentach nie żałujemy sobie warzyw. Dla dzieci próbowanie nowych potraw często jest stresującym doświadczeniem dlatego jeśli może samo je przygotwać, to często chętniej później sprawdzi, jak dane danie smakuje. Wtedy warzywa  i owoce, ale też kasze okazują się bardziej przyjazne! A przy okazji wykształcamy zdrowe nawyki. Statystyki mówią, że dzieci, które uczą się gotować mają o 50% większe szanse na to, że jako dorośli będą przygotowywać sobie 5 posiłków dziennie.

Na gotowaniu spędzamy niezliczone godziny naszego życia dlatego warto nauczyć nasze dzieci dobrze gotować, a przy okazji świetnie się razem bawić!